Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cine anunta casa de asigurare de stare de graviditate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cine anunta casa de asigurare de stare de graviditate

buna seara,
sunt insarcinata in 25 de saptamani si tocmai am aflat ca nu figurez la casa de asigurari ca fiind insarcinata.
am anuntat angajatorul de starea mea din saptamana 10.
va rog sa-mi spuneti cine informeaza casa de asigurari de starea de graviditae : angajatorul, medicul de familie sau eu personal?
multumesc anticipat!
Nu se anunta Casa de Asigurari de Sanatate, ci ITM-ul ... faptul ca nu figurati asigurata este din alt motiv.

Calitatea de asigurat la sănătate a salariatului se obține acum încă de când începe raportul de muncă.

"...pe perioada în care o persoană este salariată cu documente legale nicio entitate nu o poate considera ca neasigurată, iar în cazul în care angajatorul nu i-a plătit la timp contribuțiile la Sănătate, acea persoană nu are afectată calitatea de asigurat în sistemul public de sănătate. ..."
[ link extern ] /