avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1199 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cine anunta casa de asigurare de stare de graviditate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cine anunta casa de asigurare de stare de graviditate

buna seara,
sunt insarcinata in 25 de saptamani si tocmai am aflat ca nu figurez la casa de asigurari ca fiind insarcinata.
am anuntat angajatorul de starea mea din saptamana 10.
va rog sa-mi spuneti cine informeaza casa de asigurari de starea de graviditae : angajatorul, medicul de familie sau eu personal?
multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:46, 25 Octombrie 2019
Nu se anunta Casa de Asigurari de Sanatate, ci ITM-ul ... faptul ca nu figurati asigurata este din alt motiv.

Calitatea de asigurat la sănătate a salariatului se obține acum încă de când începe raportul de muncă.

"...pe perioada în care o persoană este salariată cu documente legale nicio entitate nu o poate considera ca neasigurată, iar în cazul în care angajatorul nu i-a plătit la timp contribuțiile la Sănătate, acea persoană nu are afectată calitatea de asigurat în sistemul public de sănătate. ..."
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare ptr gravide Mirica Ionela Mirica Ionela Am fata gravidă în 32 săptămâni a lucrat la [nume cinema] brașov până acum a fost în șomaj tehnic de la 1 iulie urmă să între în concediu ... (vezi toată discuția)
Cnas neasigurată Cosminaelena22 Cosminaelena22 Buna ziua ,am 3 luni de când sunt angajata și știu foarte bine că șeful meu îmi plătește taxele deci la cnas par neasigurată ,puteți să îmi ... (vezi toată discuția)
Gravida are obligatia de a informa in scris angajatorul? alexandrabozga alexandrabozga Sunt salariata la propria firma, sunt însărcinată. Sunt obligata sa informez angajatorul(adica tot pe mine :)) ? Vreau sa evit toata birocrația. Afectează ... (vezi toată discuția)