Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cnas neasigurată
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cnas neasigurată

Buna ziua ,am 3 luni de când sunt angajata și știu foarte bine că șeful meu îmi plătește taxele deci la cnas par neasigurată ,puteți să îmi spuneți de ce ?
"Sunt salariat dar figurez ca persoana neasigurată. Ce trebuie să fac?

Salariații si coasiguratii acestora apar asigurați în baza de date exclusiv pe baza raportărilor efectuate de către angajatori catre ANAF si ulterior, retransmise de catre ANAF cesei de asigurări de sănatate. Dacă sunteţi declarat ca asigurat/ co-asigurat la o casă de asigurări de sănatate, este necesar să vă adresaţi acestei institutii, în vederea identificării pe CUI si CNP a erorilor de transmitere/întocmire a D112 (fie cu adeverinţa de salariat, fie cu D112). Pentru verificare, accesati aici: [ link extern ] "
Text preluat de pe : [ link extern ]