Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dovada coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dovada coasigurat

Buna ziua
Cu ce document trebuie sa se prezinte la medic o persoana coasigurata in baza contractului de munca a fiicei sale?
Va multumesc.
In cf cu prevederile Ordinului 581/2014, salariații si coasiguratii acestora apar asigurați în baza de date exclusiv pe baza raportărilor efectuate de către angajatori catre ANAF si ulterior, retransmise de catre ANAF la CAS. (casa de sanatate)
Doar in cazul in care prin interogarea sistemului informatic unic integrat de catre medicul de familie,salariatul al carui coasigurat sunteti nu apare ,este necesar ca acesta sa se prezinte la casa de sanatate cu adeverinta de salariat emisa de angajatorul sau,in vederea identificarii pe CUI si CNP a erorilor de transmitere/intocmire a D112.

In concluzie,nu trebuie sa prezentati nimic la mf .acesta are obligatia de a identifica ca si asigurat ,prin accesarea sistemului informatic,salariatul al carui coasigurat sunteti ! Exceptia este doar cea pe care am prezentat-o mai sus
ContSters391349, utilizator