avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scoatere din evidenta a unui autovehicul distrus
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scoatere din evidenta a unui autovehicul distrus

Buna,

Parintii mei au avut o Dacie 1310 pe care au dat-o in folosinta unor presupusi prieteni de familie dintr-un sat. Acesti asa zisi prieteni de familie, au dat masina la fier vechi, dar fara nici un fel de act. Noi ne-am trezit ca ne-au spus dupa cateva luni, noi locuind la oras, nu am avut cum sa aflam la timp.

Intrebarea mea este. Cum putem sa radiem masina de la directia fiscala ?
Din cate am vazut pe net, la punctul 126, alineatul 3. din legea 227/2015 ([ link extern ] ),
se poate cere scoaterea din evidenta pe baza unei declaratii in care se mentioneaza de ce vehiculul nu mai exista.

Avem vreo sansa sa reusim scoaterea din evidenta in acest fel ?

Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 25 Octombrie 2019
cctm, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:37, 25 Octombrie 2019
Solicitati la SPR evidenta auto sa va comunice oficial situatia vehiculului
In baza documentului de la SPR urmeaza sa va adresati unui birou notarial unde urmeaza sa incheiati declaratie pe proprie raspundere ca nu sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului cu datele de identificare xxx care a fost predat in anul x la unitate de preluare fier vechi fara documente
In baza celor 2 documente urmeaza sa solicitati autoritatii fiscale teritoriale radierea auto pe proprie raspundere
Autoritatea fiscala va dispune radierea auto dupa achitarea eventualelor debite in evidenta
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoatere din evidență fiscale autovehicul rămas la fostul sot Chitarane Chitarane Buna ziua. Am divorțat în 2016 dar nu am făcut si la partajul bunurilor. Fostul soț a rămas cu .masina, teren si casa, in fapt. Masina a vândut.o si a ... (vezi toată discuția)
Scoaterea autovehiculului de la impozit Gheorma Gheorma Am avut o masina care am duso la fier vechi dar nu am luat nici o chitanta de acolo pe ia. Cum pot sa o scot de la impozit? sunt la zi cu impozitul ... (vezi toată discuția)