Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna ziua.
Sotul meu are 2 popriri pe salariu si vor mai urma inca 2, cel mai probabil. El e plecat din tara si momentan ne axam pe datoriile pe care nu s a facut poprirea.
El are o masina pe numele lui ( opel corsa, an 2003, daca ar fi sa o vindem n ar costa mai mult de 600-700euro). Avand in vedere ca nu punem inca bani pe card , pt plata popririlor actuale, vor veni sa ia masina? Daca am pune o suma ( 100 lei de exemplu) pe card, lunar, am "scapa" de luarea masinii?
Masina e acum pe dreapta si as vrea sa stiu daca se mai merita sa bagam bani in ea sau nu. ( avem de bagat cca 1500lei in ea, si n as vrea sa ii bag degeaba , si in cateva luni sa vina executorul judecatoresc sa o ia)

Multumesc!
Nu cheltuiți bani în mașină. Deocamdată, executorul nu a pornit executarea pe bunurile mobile ci doar pe conturi.
Nu are niciun rost sa investiti in masina. La un moment dat executorul va sechestra autovehiculul si il va scoate la licitatie. Daca ati avea un cumparator pentru el, puteti sa discutati cu executorul si sa il vindeti cu acordul creditorului, in vederea achitarii unei parti din datorie.