Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Concediu medical
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Concediu medical

Buna ziua.
Ma fost la doctor si am tiroida autoimuna si doamna director ma pus sa fac o cerere ca sunt apta de munca,precizez ca lucrez in invatamant si doamna doreste sa ma duca la protectia munci sa vada daca prezint un pericol pentru copii.
Precizez ca am facut si plumonie si concediul medical la refuzat ca nu este trecut codul,eu m-am uitat si este trecut 605
Multumesc mult!
Examinarea medicala la angajare si periodica a luratorilor este obligatorie conform prevederilor HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor,
-art. 1 Prezenta hotărâre stabileşte cerinţele minime pentru supravegherea sănătăţii
lucrătorilor faţă de riscurile pentru securitate şi sănătate, pentru prevenirea îmbolnăvirii lucrătorilor cu boli profesionale cauzate de agenţi nocivi chimici, fizici, fizico-chimici sau biologici, caracteristici locului de muncă, precum şi a suprasolicitării diferitelor organe sau sisteme ale organismului în procesul de muncă.
-art. 2 În sensul prezentei hotârâri, supravegherea sănătăţii lucrătorilor reprezintă
totalitatea serviciilor medicale care asigură prevenirea, depistarea, dispensarizarea bolilor profesionale şi a bolilor legate de profesie, precum şi menţinerea sănătăţii şi a capacităţii de muncă a lucrătorilor.
In cazul dvs. sunt aplicabile prevederile din anexa 2
Fisa nr. 138. Personal didactic din instituţii de învăţământ
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori)
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori) - anual
Contraindicaţii:
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- tulburări psihice de orice natură
- balbism, disartrie
- tulburări de comportament
- boli infectocontagioase în evoluţie
- alcoolism cronic.
In urma examinarii medicale, medicul intocmeste fisa de aptitudine a lucratorului si mentioneaza, dupa caz, - apt/ apt conditionat/ inapt pentru locul de munca ...
Trebuie sa va prezentati la medicul de medicina muncii pentru examinare medicala si intocmire fisa de aptitudine.
Multumesc mult!!