Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... DREPT DE SEMNATURA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

DREPT DE SEMNATURA

Buna,

As vrea si eu sa stiu exact ce imi trebuie ca angajatorul meu sa ma imputerniceasca cu drept de semnatura a tuturor documentelor la itm. Trebuie sa mergem la notar? sau e de ajuns o imputernicire semnata de amandoi?
Este de ajuns o imputernicire data de catre administratorul societatii, semnata si stampilata.
Este nevoie de o dispoitie scrisa a directorului institutiei.
De regula, daca este un S.R.L. mai ales, ajunge o delegatie din partea SRL-ului in care, asociatul ... sau administratorul SRL, dupa caz, va numeste, pe XX, cu toate datele din Cartea de Identitate, in calitate de (ce functie are in societate) sa reprezinte interesele societatii in relatiile cu ITM-ul ... , delegatie redactata pe calculator, cu nr. de inregistrare din registrul de corespondenta al firmei. Nu trebuie expres autentificata la notar.
Daca persoana care se deleaga nu este angajat al firmei respective ... atunci va trebuie procura autentificata la notar, de reprezentare la ITM
situatii :
daca SRL este suficienta o Imputernicire ,
daca este Asociatie ..persoana in a carei atributii intra si delegarea tertilor in efectuarea de operatiuni in numele si pentru asociatie
daca este Institutie de stat, Imputernicire semnata de catre seful departamentului resurse umane .