avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promovare debutant...Decembrie 2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promovare debutant...Decembrie 2009

Salut tuturor.
Am o intrebare legata de promovarea care se face in cadrul legislatiei actuale. Lucrez la o Primarie unde am Postul de Inspector Debutant pe achizitii publice. Pe 15 Dec. 2009 s-ar face 6 luni de cand sunt angajat ca si angajat contractual. Problema este ca cei de aici nu vor sa ma promoveze pe motiv ca trebuie sa astept un an de zile, sau ca nu au fonduri sau mai nou ca nu au baza legala in cadrul careia sa ma promoveze cum ca s-au anulat bazele legale care erau si trebuie sa apara altele. In fine, cred ca sunt dus cu zaharelul. Ce este de facut? Cum stau de fapt lucrurile? Multumesc anticipat si va doresc numai bine.
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 23:03, 3 Decembrie 2009
chiar nu stie nimeni?:(
Promovarea personalului contractual in sistemul bugetar, din postul de debutant, se face prin transformarea postului detinut, dupa cum prevede OG 10/2008, art. 7.

Problema e ca de la 01.01.2010, aceasta Ordonanta se abroga prin Legea 330/2009, cu exceptia articolelor 23,25 si 30'2.
Baza legala inca exista si este in vigoare: HG 775/1998 si 157/1999 (metodologia de evaluare a performantelor profesionale ale personalului contractual) si OG 10/2008, art. 7. Dupa 01.01.2010, aceste acte normative vor fi abrogate si nimeni nu stie cum/cand se vor mai face promovari in anul 2010. Primaria este obligata ca dupa maxim 6 luni (asa prevede legislatia actuala) sa va transforme postul... Dupa 01.01.2010, s-ar putea sa si vrea sa o faca si sa nu mai aiba cum...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare personal contractual lidia31 lidia31 sunt incadrata ca personal contractual intr-o primarie din noiembrie 2008, ca debutanta,fiind proaspata absolventa de facultate. Trecerea de la stadiul de ... (vezi toată discuția)
Personal contractual kormi kormi Sunt personal contractual, referent II, la o primarie comunala, mai pot cere spor de confidentialitate si mobilitate? Sau Legea 330/2009 nu-mi permite acest ... (vezi toată discuția)
Promovare studii superioare referent - primarie lucasamuel lucasamuel Va rog sa-mi spuneti cum se face promovarea de pe studii medii pe studii superioare a unui referent II - angajat contractual in cadrul unei primarii. Ultima ... (vezi toată discuția)