Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... promovare debutant...Decembrie 2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

promovare debutant...Decembrie 2009

Salut tuturor.
Am o intrebare legata de promovarea care se face in cadrul legislatiei actuale. Lucrez la o Primarie unde am Postul de Inspector Debutant pe achizitii publice. Pe 15 Dec. 2009 s-ar face 6 luni de cand sunt angajat ca si angajat contractual. Problema este ca cei de aici nu vor sa ma promoveze pe motiv ca trebuie sa astept un an de zile, sau ca nu au fonduri sau mai nou ca nu au baza legala in cadrul careia sa ma promoveze cum ca s-au anulat bazele legale care erau si trebuie sa apara altele. In fine, cred ca sunt dus cu zaharelul. Ce este de facut? Cum stau de fapt lucrurile? Multumesc anticipat si va doresc numai bine.
chiar nu stie nimeni?:(
Promovarea personalului contractual in sistemul bugetar, din postul de debutant, se face prin transformarea postului detinut, dupa cum prevede OG 10/2008, art. 7.

Problema e ca de la 01.01.2010, aceasta Ordonanta se abroga prin Legea 330/2009, cu exceptia articolelor 23,25 si 30'2.
Baza legala inca exista si este in vigoare: HG 775/1998 si 157/1999 (metodologia de evaluare a performantelor profesionale ale personalului contractual) si OG 10/2008, art. 7. Dupa 01.01.2010, aceste acte normative vor fi abrogate si nimeni nu stie cum/cand se vor mai face promovari in anul 2010. Primaria este obligata ca dupa maxim 6 luni (asa prevede legislatia actuala) sa va transforme postul... Dupa 01.01.2010, s-ar putea sa si vrea sa o faca si sa nu mai aiba cum...