avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum transmit unui procuror de caz eroarea unui ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum transmit unui procuror de caz eroarea unui politist - a lasat geamul deschis

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti in ce fel pot transmite unui procuror de caz, chiar si fara sa aflu cine e anume (nu ma intereseaza) faptul ca politistul care a sigilat o usa la un apartament a lasat geamul deschis (e sigilat din iunie 2019)?

Interesul meu si al celorlalti 3 vecini e ca avem inca un perete de incalzit, sau mai grav daca vreo furtuna il va inunda.

Interesul legii e ca elementele atmosferice sau cuiburile de pasari pot distruge probele, nu?

Aparent nimeni nu e interesat de acel apartament ca proprietar, deci ramane sa ne interesam noi vecinii.

Deja am vorbit la sectie de vreo luna si am trimis o petitie la inspectoratul judetean de politie, dar astia pana nu se vad la TV sau nu sunt chemati in judecata nu misca un deget...
Ultima modificare: Miercuri, 30 Octombrie 2019
mihai335, utilizator
Cel mai recent răspuns: mihai335 , utilizator 15:57, 15 Noiembrie 2019
Va rog sa-mi spuneti macar carui parchet sa ma adresez in acest caz pt o petitie:
celui de pe langa judecatorie, sau celui de pe langa tribunal?

Stiam ca ei redirectioneaza daca e ales gresit, dar si aceasta redirectionare inseamna timp pierdut, deci mai bine pun corect din prima...




Cred ca un politist incepator a facut aceasta greseala... nici nu stiu daca e legal sa lasi fereastra deschisa, pai e la etajul 2, daca ar fi interes, tinand cont si ca e intr-o zona putin iluminata si ascuns de copaci, e usor sa vina cineva noaptea cu o scara modulara si sa intre pe geam, atunci la ce bun ai mai sigilat usa daca e liber pe geam?
Ultima modificare: Vineri, 8 Noiembrie 2019
mihai335, utilizator
S-a rezolvat fara sa mai pierd timpul si la parchet, am fost cu politia martor la resigilare.

Am inteles ca se luasera deja probele si ca a ramas sigilat pt ca nu are apartinatori.
Oricum, rea idee cu lasatul geamului deschis, lasand la o parte probele ramane pericolul inundarii vecinilor, frigului si furtului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatie cu un vecin Grace2 Grace2 Buna ziua. Pe partea din spate a blocului, unde am ferestrele apartamentului este o gradina in care au crescut si cativa copaci. In copaci se strang porumbei, ... (vezi toată discuția)
Investigații private recunoscute în penal blondu2 blondu2 Buna seara, Mama mea a avut o problema, cu un barbat, acesta sa dus peste ea de cateva orii, astazi am mers la politie sa-i facem dosar penal pentru ... (vezi toată discuția)