Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... situatie cu un vecin
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

situatie cu un vecin

Buna ziua. Pe partea din spate a blocului, unde am ferestrele apartamentului este o gradina in care au crescut si cativa copaci. In copaci se strang porumbei, vrabii, etc. Uneori vin si pe pervaz in cautare de hrana. De curand o vecina de la etajul superior de pe vis a vis a vazut un porumbel pe pervaz si a aruncat cu apa pe geamul meu (noroc ca era inchis si nu a intrat apa in casa).
Atunci am vazut-o si i-am zis ca nu e in regula ce face iar ea a zis ca alunga porumbeii.
Astazi, nu am vazut cand a aruncat insa geamul imi este plin de apa (nu e de la ploaie ca nu ajunge).
Va rog un sfat ce e de facut. Mentionez ca ea nu are job, singura activitate e sa spioneze vecinii pe fereastra. Alte detalii despre ea, s-a deconectat de la incalzirea RADET (sau cum se cheama acum), nu are aer conditionat iar toata iarna tine un geam deschis. Noi presupunem ca are ceva incalzire ilegala care necesita aerisire. Nu are sens sa te deconectezi de la caldura si sa stai cu geamul non stop deschis iarna.
Multumesc frumos. Am nevoie de sfat cum sa procedez cu ea.
Sunt probleme distincte acceptatul si hranitul pasarilor si pcele legate de existenta sau nu a unui loc de munca ,interesul pentru debransarea de la sistemul centralizat de alimentare/furnizare utilitati
Este de preferat sa acordati deosebita responsabilitate situatiei ,sa nu raspundeti sub impulsul situatiei de moment
Dupa cum dv acceptati porumbeii exista persoane care nu agreeaza alte suflete,motiv pentru care isi manifesta interesul in diferite maniere mai mult sau mai putin justificate legal
Atat timp cat ati constatat ca vecina isi manifesta nemultumirea fata de interesul dv pentru pasari prin comportament si actiuni care produc neajunsuri este de preferat sa nu interveniti personal deoarece situatia poate sa degenereze
Multumesc ptr raspuns. Ce e de facut? Astazi lovea cu matura ghivecele cu flori din balconul de la etajul de sub ea (la o alta vecina), la fel, probabil sa alunge porumbeii care ar fi putut poposi pe acolo :). Proprietara florilor a auzit/ vazut si a iesit in balcon sa ii spuna sa nu mai dea in flori, Nu ai cum sa te intelegi cu ea...
Sa o pozez cand face asa ceva? Sa facem o plangere comuna? Unde sa o adresem?
Dacă cumva stimabila a spart vreun ghiveci și dumneata ai văzut, vorbește cu proprietara ghiveciului să facă plângere la poliție pentru distrugere și depune mărturie. Dacă mai aruncă/dă cu ceva și provoacă pagube, la fel.