Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Arest la domiciliu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Arest la domiciliu

Soțul meu are o pedeapsă de executat de 3 ani și 10 luni, a făcut pana acum 1 an, ar putea face restul de pedeapsa la domiciliu?
Nu poate fi modificata modalitatea de executare a pedepsei stabilite de instanta.
Prin hotarerea de condamnare s-a stabilit si modalitatea de executare a pedepsei.
Mulțumesc pentru răspuns, avem împreună un copil noi fiind căsătoriți as dori sa plec cu copilu din tara as putea lua procura de la el? Si daca da ce ar trebui să fac?!
Va adresati unui birou notarial care va va spune care sunt conditiile in care poate fi obtinuta o astfel de procura.
In Romania nu exista modalitatea executarii pedepsei sub forma arestului la domiciliu.
Doar pana la.condamnarea penala este posibil arestul la domiciliu.
In consecinta, sotul dvs. nu poate executa pedeapsa decat in penitenciar.

Cat priveste gasirea unui notar veti avea probleme deoarece acestia nu prea vor sa mearga la penitenciar pentru ca pot astepta cateva ore pana sa ajunga la detinut si nu le convine.
Dar, daca gasiti notar disponibil veti rezolva problema.

Ar trebui modificata legea, in sensul ca, pentru unele din declaratii sa poata rezolva avocatii aceste probleme si sa nu mai aiba cetatenii atatea probleme doar pentru ca legea ii protejeaza pe notari.
Insa...celor care fac legi nu le pasa de cei care sufera din cauza legilor date de ei...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat