Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Boala profesionala
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Boala profesionala

Am 32 de ani de serviciu in acelasi domeniu confectii imbracaminte din cauza statului pe scaun ore indelungate am probleme grave cu coloana ajungand si la operatie de coloana cervicala mi au fost inlocuite 2 discuri si am ramas cu monopareza branhiala stg ,, , lom
bara fiindu mi si ea afectata si genunchii toate astea ducand la invaliditate de grad lll Unde m as putea adresa si care sunt caile de urmat pt a demonstra acest lucru adica ceea ce am eu este boala profesionala.

Cel mai bine va adresati unei clinici de Medicina muncii, sa fiti consultată de dumnealor si sa decidă apoi căile de urmat...
Ionut.ion, utilizator
Pentru ca afectiunea dvs. sa fie inregistrata ca boala profesionala, medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in baza mentiunilor din dosarul dvs. medical aflat la medic (aici se inregistreaza evolutia bolii, cauzele, concedii medicale acordate, operatii, tratamente, etc. de-a lungul anilor) trebuia sa intocmeasca la un moment dat daca ar fi constatat ca afectiunile se datoreaza conditiilor de lucru/ riscurilor profesionale la care va expuneti la locul de munca, formularul BP1 si sa-l trimita la DJSP.
DJSP trebuia sa faca o ancheta si daca erau indeplinite conditiile legale sa intocmeasca formularul BP2 de inregistrare/ raportare boala profesionala.
In baza formularului BP2 firma inregistreaza boala profesionala.
Primul pas este sa luati legatura cu medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale.