Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soția a părăsit domiciliul conjugal împreună cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soția a părăsit domiciliul conjugal împreună cu fetița. Eu vreau copilul copilul lângă mine, ce este de făcut?

Bună ziua am și eu rugăminte și o problema. Sotia a plecat de acasă de 3 zile împreună cu fetita noastră de 2 ani și nu dorește sa se mai întoarcă. A plecat fără cearta și fără discuții contradictorii sa precizez. A ajuns la părinții ei pentru o vizita de o zi și de atunci nu mai vrea sa vina acasă. Ideea este ca vreau sa am copilul lângă mine nu sa crească la familia ei.
Ce este de facut. Aștept răspuns.
Mulțumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
Nu cred ca veti obtin copilul.decat cu program de vizita.
Este mult.de discutat pe aceasta tema deoarece trebuie sa intelegeti toate versiunile si sa va alegeti o strategie care sa se aplice de avocat.
Buna seara,
Daca a plecat atunci probabil ca a avut motive.
E bine sa va ganditi bine de tot.
Daca mai exista o cale de impacare atunci incercati-o
daca NU atunci divortati si solicitati exercitarea in comun a autoritatii parintesti, stabilirea domiciliului minorei la mama (nu aveti sanse sa fie stabilit la dumneavoastra) si un program de vizitare.
Consultati un avocat.
Soția mai are "o fata dintr-o aventura" dar la care nu știe cine este tatăl și a plecat de lângă ea la 9 luni în italia la munca lasand-o cu bunicul acesteia.
ACea fata a crescut și nu are un comportament normal este foarte rebela injura... etc. Are 9 ani acum.
Și din cauza aceasta nu vreau ca și fata mea sa fie la fel.
Mulțumesc anticipat.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu cred ca veti obtin copilul.decat cu program de vizita.
Este mult.de discutat pe aceasta tema deoarece trebuie sa intelegeti toate versiunile si sa va alegeti o strategie care sa se aplice de avocat.

As zice ca e obligatoriu sa consultati un avocat care sa va expuna caile legale.

Inainte de a merge in instanta v as sfatui sa stati foarte serios de vorba ca 2 adulti responsabili, sa vedeti cam ce este de facut, sa va asumati ambii responsabilitatile si obligatiile legale. Spun asta avand in vedere situatia expusa privind celalalt minor.

Nu as exclude din start posibilitatea ca instanta sa dispusa stabilirea locuintei minorei la dvs, daca si dvs va doriti acest lucru si aveti posibilitatea de a o ingriji si supraveghea. O simpla ancheta sociala poate scoate in evidenta situatia educationala a celuilalt copil si oferi argumente solide spre a locui copila la dvs.

Chiar si asa este foarte greu sa castigati copilul.
Daca se ocupa de acest copil veti avea mari probleme.
Conteaza si cat atasament exista intre copil.si mama...
O sa primiti insa program de vizita.
Ar trebui sa va grabiti cu deschiderea proceselor.
gi-jane2, moderator