Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soția a părăsit domiciliul conjugal împreună cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soția a părăsit domiciliul conjugal împreună cu fetița. Eu vreau copilul copilul lângă mine, ce este de făcut?

Bună ziua am și eu rugăminte și o problema. Sotia a plecat de acasă de 3 zile împreună cu fetita noastră de 2 ani și nu dorește sa se mai întoarcă. A plecat fără cearta și fără discuții contradictorii sa precizez. A ajuns la părinții ei pentru o vizita de o zi și de atunci nu mai vrea sa vina acasă. Ideea este ca vreau sa am copilul lângă mine nu sa crească la familia ei.
Ce este de facut. Aștept răspuns.
Mulțumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
Eu nu v-aș sfătui să vă grăbiți cu deschiderea proceselor dacă apreciați că mai exista șansa de a forma o familie!
Mai bine mergeți în vizită, discutați cu ea și luați decizia optimă!
Șansele tatălui de a se stabili la el domiciliul minorului sunt mici pe plaiuri mioritice!
Vă dați seama ca eu ăsta și urmăresc ca fetiță sa rămână la mine. Ei sunt o familie în care sunt 4 persoane pe un salariu minim pe economie și nu au acest venit decât de 2 luni. În rest soacra a fost plecata în străinătate și socrul stătea acasă și avea grija de doi copii fără nici un venit.
Nu știu ...poate o ancheta sociala sa dispună domiciliul fetiței mele în aceste condiții.

gi-jane2, moderator