avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Soția a părăsit domiciliul conjugal împreună cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Soția a părăsit domiciliul conjugal împreună cu fetița. Eu vreau copilul copilul lângă mine, ce este de făcut?

Bună ziua am și eu rugăminte și o problema. Sotia a plecat de acasă de 3 zile împreună cu fetita noastră de 2 ani și nu dorește sa se mai întoarcă. A plecat fără cearta și fără discuții contradictorii sa precizez. A ajuns la părinții ei pentru o vizita de o zi și de atunci nu mai vrea sa vina acasă. Ideea este ca vreau sa am copilul lângă mine nu sa crească la familia ei.
Ce este de facut. Aștept răspuns.
Mulțumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 1 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Dmc2908 , utilizator 20:26, 31 Octombrie 2019
Eu nu v-aș sfătui să vă grăbiți cu deschiderea proceselor dacă apreciați că mai exista șansa de a forma o familie!
Mai bine mergeți în vizită, discutați cu ea și luați decizia optimă!
Șansele tatălui de a se stabili la el domiciliul minorului sunt mici pe plaiuri mioritice!
Vă dați seama ca eu ăsta și urmăresc ca fetiță sa rămână la mine. Ei sunt o familie în care sunt 4 persoane pe un salariu minim pe economie și nu au acest venit decât de 2 luni. În rest soacra a fost plecata în străinătate și socrul stătea acasă și avea grija de doi copii fără nici un venit.
Nu știu ...poate o ancheta sociala sa dispună domiciliul fetiței mele în aceste condiții.

Ultima modificare: Vineri, 1 Noiembrie 2019
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile tatalui la separare ady_29 ady_29 Buna seara, Am problema cu care ma confrunt de cateva saptamani. Daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator. Ma numesc Ionel, am 35 ani, sunt casatorit de 10 ... (vezi toată discuția)
Vizita minora UTILIZ UTILIZ In actiunea de divort avocatul sotiei mele a trecut: - in temeiul disp. art.43 al.3 din c. fam in ce privesc drepturile parintesti, dorim ca vizitele la ... (vezi toată discuția)
Stabilire domiciliu minor alexandramariana1989 alexandramariana1989 eu sunt mama unei minore de 5 ani rezultata in urma unei relatii de concubinaj,copilul a fost recunoscut de tatal ei si este in grija mea in urma cu un an de ... (vezi toată discuția)