Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vizita minora
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vizita minora

In actiunea de divort avocatul sotiei mele a trecut:
- in temeiul disp. art.43 al.3 din c. fam in ce privesc drepturile parintesti, dorim ca vizitele la domiciliul minorei sa aiba loc.....de sambata.... pana duminica...
Sunt nelamurit cu aceste lucruri. Pentru ca eu inteleg ca vizitele vor avea loc la domiciliul minorei. Pot sa o iau cu mine in timpul vizitelor, adica de sambata dimineata pana duminica seara cum am precizat sau voi fi obligat sa stau cu ea la domiciliul ei?
Dvs nu aveti avocat? Ce pazeste??????
Puteti sa solicitati in instanta sa aveti dreptul de a merge in oras cu minora si de a pleca cu ea in vacanta o data sau de doua ori pe an un anumit numar de zile!B-)
daca sunteti parat, puteti cere prin intampinare,sau cerere reconventionala, programul de vizitare, asa cum ati dori dvs, iar instanta urmeaza a se pronunta, avand in vedere si modalitatea propusa de dvs.
Daca a cerut de sambata pana duminica, termenul de vizitare - asta nu presupune sa stati dvs. la domiciliul mamei minorei, ci puteti sa o luati la domiciliul dvs, sa va petreceti timpul cu ea.
Tot in programul de vizitare, puteti cere in vacantele scolare de peste an, un numar de zile mai mare, in care fetita va fi impreuna cu dvs.
ContSters122901, utilizator
Eu si sotia mea suntem in divort. A introdus divortul din vina exclusiva a mea, iar acum am ajuns la o intelegere sa schimbam actiunea in divort din culpa comuna fara motivatie. Avem un copil minor. Am cazut de acord sa obtina ea custodia copilului, dar din ce a scris in noua actiune eu inteleg ca vizitele vor fi la domiciliul minorei.
Eu doresc sa o i-au de la domiciliul mamei si sa pot pleca cu ea.
Cred ca ea si avocatul vor sa ma prosteasca cu asta, pentru ca sotia mea nu vrea sa plec cu minora de acasa cu toate ca nu are motive.
Daca sunteti separati in fapt, nu prea cred ca sotia dvs. doreste ... cu alte cuvinte, ca dvs. sa va mutati de sambata dimineata pana duminica seara la domiciliul ei, pentru a sta cu fetita. Cred ca avocatul a gresit in redactarea actiunii.
Faceti intampinarea si mentionati ca doriti sa luati fetita la domiciliul dvs. si daca e cazul, se va efectua si o ancheta sociala pentru a fi evidentiate conditiile de locuit, daca sotia va sustine ca nu aveti conditii .. desi, in cazul in care ati consimtit ca fetita sa/i fie increditata sotiei, ancheta sociala se face doar la domiciliul ei.
ContSters122901, utilizator
Astazi vine doamna de la autoritatea tutelara pentru vechea actiune, cea noua o introduce maine.
Am fost acolo cand a redactat avocatul noua actiune si chiar i-am spus ca nu mi se pare formulat corect, pentru ca eu vreau sa i-au copila de sambata pana duminica, iar el mi-a raspuns ca asa trebuie sa scrie acest lucru.
Acum ca am cazut de acord cu divortul vad ca vrea sa ma faca sa nu-i pot oferi prea multe daca nu ma lasa sa o i-au de la ea.
Dupa divort v-a veni sa locuiasca cu mine pana facem partajul.