Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii

Colegiul de 4 ani - frecvență redusă este considerat studii medii sau studii superioare?
Colegiu universitar sau preuniversitar ?
Am absolvit Universitatea Pro Humanitas din București - Colegiul de institutori-educatori psihopedagogie specială, durata studiilor fiind de 4 ani, forma de învățământ fiind frecventa redusa. La salarizare sunt plătită cu studii medii. E corecta incadrarea?
Menționez că am absolvit in anul 2004.
Este echivalent cu studii superioare de scurta durata (ciclu I Bologna), in opinia mea.

Legea 513/2017
art. 41 Echivalarea unor studii
Salarizarea absolvenților ciclului I și/sau II (Bologna) se face la nivelul absolvenților cu studii superioare de lungă durată (S), potrivit art. 18 alin. (1) și (3) din Legea nr. 288/2004 privind organizarea studiilor universitare, cu modificările și completările ulterioare.