Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Popriri
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Popriri

Buna ziua.As avea rugamintea sa ma lamuriti cu urmatoarea problema.Mama mea lucreaza la un magazin unde salariul il ia din mana.Problema este ca la angajator are 2 popriri de la executor si i se retine 50%lunar
Angajatorul va obliga toti salariati sa isi faca card de salariu.
Problema cea mai mare este ce poate face in cazul in care i se va pune poprire pe contul de salariu,atata timp cat are si la angajator direct?
Exista o solutie sau va ramane fara salariu?
Va multumesc!
Va exista aceeasi poprire. Nu i se va putea opri mai mult de cei 50% din salariu.
Va avea neplăceri mari, dacă îi va vira restul de plată în contul bancar.

Legal nu i se poate reține o dublă poprire din același venit salarial, dar e posibil să-i blocheze contul curent, și în această situație, nu va putea scoate restul de bani cu cardul de la ATM-ul băncii, ci va fi nevoită să stea lunar la coadă pentru a încasa banii de la casieria băncii.

Va trebui notificat executorul judecătoresc în scris cu nr. de înregistrare, că la bancă îi intră diferența de salariu.
Dapix, utilizator