Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesire din societate cand partile nu se inteleg
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesire din societate cand partile nu se inteleg

Buna ziua,
Sunt asociat intr-o societate si am 15%. Cealalta parte e un administrator unic care are restul de 85%. Societatea are datorii la stat dar are si un imobil. Eu as dori inchiderea societatill, lichidarea imobilului si platirea datoriilor si impartirea a ceea ce mai ramane dar administratorul nu e de acord.
Intrebare : Daca continui sa raman in asociatie si datoriile cresc, exista vre-o implicatie asupra bunurilor mele personale ( societatea e un SRL si eu nu sunt administrator nici nu am putere decizionala ).
Cum pot sa declansez fortat iesirea mea din societate si impartirea bunurilor ?
Multumesc mult de tot !
Dacă celalalt asociat nu este de acord, va trebui să investiți cu o cerere motivată instanța competentă!

Ați putea răspunde cu patrimoniul personal în ipoteza în care societatea intră în insolvență, iar administratorul judiciar (sau creditorul majoritar) formulează o acțiune fondată pe art 169 din legea insolvenței!