Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avans apartament fara antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avans apartament fara antecontract

Buna ziua, sunt in situatia in care am platit un avans de 1000 euro pentru achizitionarea unui imobil in baza unei facturi, urmand ca in 2 saptamani sa fie semnat contractul. Cand am citit draftul de contract, nu am fost de acord cu anumite clauze si am fost nevoita sa nu mai achizitionez apartamentul respectiv.
Se mai poate recupera avansul?
Va multumesc.
Depinde de clauzele stipulate in antecontract,
Buna ziua, nu am semnat nici un antecontract si nu mi s-a adus la cunostinta faptul ca nu mi se va returna avansul in cazul in care ma voi razgandi. Eu eram dispusa sa achizitionez imobilul insa nu in conditiile mentionate in contractul de vanzare cumparare, ce m- au determinat sa ma razgandesc. Va multumesc.
In acest caz ar trebui sa analizez ce scrie pe factura.

In principiu ar trebui sa primiti banii inapoi, dar trebuie studiate documentele doveditoare ale platii (factura in cazul dvs.)