avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incadrarea in grad de handicap pentru oxigenoterapie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incadrarea in grad de handicap pentru oxigenoterapie

Buna ziua,

Va rog frumos dacă ma puteti ajuta cu un raspuns.

O cunostiinta de a mea este dependenta de oxigenoterapie 20 h/zi, fiind imobilizat practic la pat din aceasta cauza.

Am auzit ca persoanele care sunt dependente de oxigenoterapie vor putea fi incadrate in grad de handicap. Ma puteti ajuta va rog sa imi spuneti conform carei legi, daca exista o asemenea lege?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: noemi r , utilizator 13:35, 4 Noiembrie 2019
Mergeți și întrebați la DGASPC, la Comisia de Expertiză a Persoanelor Adulte cu Handicap.
Mulțumesc mult pentru răspunsul dumneavoastră.

Din pacate in cursul săptămânii trecute cand am fost sa intreb mi-au zis ca ei stiau ca e in dezbatere publica si sa ma interesez singura cand va intra in vigoare. Abia atunci sa merg cu legea si cu dosarul sa il depun.

De acea am zis sa imi incerc norocul si sa intreb aici, poate se mai confrunta cineva cu aceasta situatie sau poate gasesc pe cineva care urmareste aceste legi.

Va multumesc!

Dapix a scris:

Mergeți și întrebați la DGASPC, la Comisia de Expertiză a Persoanelor Adulte cu Handicap.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grad de handicap Margineandavid Margineandavid Mama mea are 81 de ani un picior anputata este imobilizată la pat la piciorul ce il mai are ,are o gaură la călcâi are diabet are un ochii cu proteze ... (vezi toată discuția)
In noul cod fiscal Jeo Jeo Parintii care au in ingrijire o persoana adulta cu handicap grav imobilizat la pat benificiaza dupa noul cod fiscal de reducere la impozitul anual la ... (vezi toată discuția)
Certificat de handicap danraboj@gmail.com danraboj@gmail.com O batrina de 80 de ani dependenta de oxigen,cu angina pectorala instabila ce se mișca foarte greu(reuseste sa faca maxim 5 pasi)poate beneficia de pensie de ... (vezi toată discuția)