Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incadrarea in grad de handicap pentru oxigenoterapie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incadrarea in grad de handicap pentru oxigenoterapie

Buna ziua,

Va rog frumos dacă ma puteti ajuta cu un raspuns.

O cunostiinta de a mea este dependenta de oxigenoterapie 20 h/zi, fiind imobilizat practic la pat din aceasta cauza.

Am auzit ca persoanele care sunt dependente de oxigenoterapie vor putea fi incadrate in grad de handicap. Ma puteti ajuta va rog sa imi spuneti conform carei legi, daca exista o asemenea lege?

Va multumesc anticipat!
Mergeți și întrebați la DGASPC, la Comisia de Expertiză a Persoanelor Adulte cu Handicap.
Mulțumesc mult pentru răspunsul dumneavoastră.

Din pacate in cursul săptămânii trecute cand am fost sa intreb mi-au zis ca ei stiau ca e in dezbatere publica si sa ma interesez singura cand va intra in vigoare. Abia atunci sa merg cu legea si cu dosarul sa il depun.

De acea am zis sa imi incerc norocul si sa intreb aici, poate se mai confrunta cineva cu aceasta situatie sau poate gasesc pe cineva care urmareste aceste legi.

Va multumesc!

Dapix a scris:

Mergeți și întrebați la DGASPC, la Comisia de Expertiză a Persoanelor Adulte cu Handicap.