Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cine trage la raspundere autoritatile?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cine trage la raspundere autoritatile?

Cui ma pot adresa daca institutiile statului nu imi raspund la o petitie in termenul legal (sau nu raspund deloc) prevazut in ORDONANȚA nr. 27 din 30 ianuarie 2002 privind reglementarea activității de solutionare a petitiilor (30 de zile)? Multumesc!
Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluționarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanței de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoașterea dreptului pretins sau a interesului legitim și repararea pagubei ce i-a fost cauzată.