Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este obligatorie prezenta la citare pt confirmare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este obligatorie prezenta la citare pt confirmare renuntare urmarire penala

Buna ziua, am fost achitat intr-un proces penal ca urmare a impacarii , am primit acasa Ordonanta de renuntare a urmaririi penale , mai este necesar sa ma prezint pt confirmare? Va multumesc, de la politia mi s-a spus ca nu e obligatoriu
marian22224, utilizator
Si eu va sugerez sa va prezentati in instanta, in vederea confirmarii ordonantei de renuntare la urmarire penala.

Confirmarea se dispune pe cale de incheiere , de catre instanta de judecata.

In absenta dumneavoastra , avocatul dumneavoastra poate depune inscrisuri, precum si concluzii scrise, invocand argumentele in apararea dumneavoastra.

Renuntarea la urmarire penala este dispusa daca nu exista un interes public in continuarea urmaririi penale.

In ipoteza in care ordonanta procurorului este infirmata, se reiau actele de cercetare penala, putandu-se dispune trimiterea in judecata a dumneavoastra.