Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declarare venituri din strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declarare venituri din strainatate

Buna ziua. Am primit acasa in Romania o instiintare ca sunt obigat sa trimit in scris o hartie in care sa contina ce bunuri am si ce venituri pentru a ma executa silit. Eu nu am nimic in Romania. Ar trebui sa declar cat castig in Strainatate ???? Va multumesc anticipat. Au competenta atat timp cat eu am contract strain. ????
Petrisor25, utilizator
Buna ziua,

Persoanele fizice care obtin venituri din activitati independente din strainatate trebuie sa depuna la ANAF Declaratia Unica. Astfel, fie ca vorbim de medici, avocati sau mici mestesugari precum electricieni sau zidari care au PFA in strainatate, de persoane care presteaza periodic servicii pe cont propriu in strainatate, de persoane care obtin venituri din drepturi de autor sau de persoane care obtin oricare alte venituri comerciale din activitati independente in afara tarii, toate categoriile specificate mai sus sunt obligate sa depuna in tara noastra, la ANAF, o declaratie din care sa reiasa care sunt veniturile pe care le-au realizat in afara tarii si care e impozitul pe care l-au platit in statul in care au obtinut veniturile respective.

[ link extern ] -
Constantin Vera, Contabil