avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mutare arhiva, eliberare adeverinta grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mutare arhiva, eliberare adeverinta grupa de munca

Buna ziua,
Lichidatorul unei firme a decis sa schimbe firma care detine arhiva si in acest timp nimeni nu elibereaza adeverinte pentru grupa de munca.
Exista un termen la care trebuie finalizata mutarea documentelor? In cit timp trebuie sa elibereze adeverinte firma cea noua?
Cel mai recent răspuns: paulp , utilizator 11:44, 6 Noiembrie 2019
Nu exista un termen la care trebuie finalizata mutarea documentelor.

In cit timp trebuie sa elibereze adeverinte firma cea noua?


Legea 263/2010
art. 161
(1) Cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane.

(2) Cererile prevăzute la alin. (1) se soluționează în termen de 30 de zile de la data înregistrării.
Multumesc pentru raspuns!
Stiam de termenul de 30 de zile de la data inregistrarii dar am luat legatura cu ei si mi-au spus ca momentan nu primesc cereri, ar trebui sa mai incerc peste 2 luni.
Sa inteleg ca mutarea arhivei nu e un motiv sa nu inregistreze cererile?

Cornel Vasile a scris:

Nu exista un termen la care trebuie finalizata mutarea documentelor.

In cit timp trebuie sa elibereze adeverinte firma cea noua?


Legea 263/2010
art. 161
(1) Cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane.

(2) Cererile prevăzute la alin. (1) se soluționează în termen de 30 de zile de la data înregistrării.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitatea perceperii taxei pentru eliberarea unei adeverinte de vechime in vederea intocmirii dosarului de pensie normator normator Deoarece in ultimul timp majoritatea angajatorilor si al celor care detin arhive elibereaza adeverinte de vechime in munca necesare stabilirii drepturilor ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti in ce perioada trebuie eliberata ... savcon savcon Buna ziua, va rog sa-mi spuneti in ce perioada trebuie eliberata o adeverinta cu salariul brut si adeverinta de grupa , pentru un fost angajat? Multumesc (vezi toată discuția)
Taxele de eliberare a adeverintelor in vederea pensionarii Bora Irina Bora Irina Cum se interpreteaza art. 161(1) din legea pensiilor nr. 263/2010 si art. 126 (2) din HG 257/2011-normele de aplicare a legii pensiilor, referitoare la taxele ... (vezi toată discuția)