Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mutare arhiva, eliberare adeverinta grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mutare arhiva, eliberare adeverinta grupa de munca

Buna ziua,
Lichidatorul unei firme a decis sa schimbe firma care detine arhiva si in acest timp nimeni nu elibereaza adeverinte pentru grupa de munca.
Exista un termen la care trebuie finalizata mutarea documentelor? In cit timp trebuie sa elibereze adeverinte firma cea noua?
Nu exista un termen la care trebuie finalizata mutarea documentelor.

In cit timp trebuie sa elibereze adeverinte firma cea noua?

Legea 263/2010
art. 161
(1) Cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane.

(2) Cererile prevăzute la alin. (1) se soluționează în termen de 30 de zile de la data înregistrării.
Multumesc pentru raspuns!
Stiam de termenul de 30 de zile de la data inregistrarii dar am luat legatura cu ei si mi-au spus ca momentan nu primesc cereri, ar trebui sa mai incerc peste 2 luni.
Sa inteleg ca mutarea arhivei nu e un motiv sa nu inregistreze cererile?

Cornel Vasile a scris:

Nu exista un termen la care trebuie finalizata mutarea documentelor.

In cit timp trebuie sa elibereze adeverinte firma cea noua?

Legea 263/2010
art. 161
(1) Cererile în legătură cu eliberarea actelor prevăzute de lege, prin care se face dovada vechimii în muncă, a timpului util la pensie pentru agricultori și a stagiului de cotizare, necesare stabilirii drepturilor de pensie, sunt scutite de orice fel de taxe și comisioane.

(2) Cererile prevăzute la alin. (1) se soluționează în termen de 30 de zile de la data înregistrării.