avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general stoc
Discuție deschisă în Contabilitate în general

stoc

buna.sunt la inceputul drumului in contabilitate motiv pentru care va cer ajutorul.
lucrez la un depozit de bauturi cu livrare directa catre clienti.
evidenta stocului fiind cantitativ valoric - am in stoc un produs la un pret (ex. 5 buc X 10 lei)dupa un timp returnez marfa furnizorului care imi face storno pe produsul respectiv dar la un alt pret (ex.5 buc x 10.2 lei).Dupa ce fac receptia la factura storno la stoc nu mi se suprapun adica am pozitie cu 5 buc x 10 lei si pozitie cu -5 buc x 10.2 lei.Cum trebuie sa procedez?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: ade , utilizator 15:58, 16 Iunie 2006
ce reprezinta pretul de 10,2 ?
adica tu ai intrare de 5bcx10lei=50lei si iesire de 5bcx10,2lei=51 lei ???Factura de stornare trebuie sa cuprinda exact marfa de pe factura de intrare;aceeasi cantitate,daca atat dai tu retur,si acelasi pret cu care ti-a fost facturata.Se specifica ceva pe factura de stornare referitor la diferenta de pret care apare?Nu cumva este diferenta de curs valutar?
nu lucram in valuta
pe factura de stornare nu este specificat nimic cu privire la noul pret
e posibil sa fie o greseala la furnizorul respectiv? iar daca este corect cum a facturat furnizorul exista vreo solutie pentru mine ca si client de a face ceva cu diferenta?
pai cu siguranta furnizorul a gresit din moment ce ti-a facut storno la alt pret... e ilogic. vorbeste cu el, vezi ce spune;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marfa retur- vanduta pe bon fiscal loredana.m loredana.m buna ziua, am o firma care are 2 gestiuni :cu ridicata si cu amanuntul. La vanzarea cu amanuntul am clienti care se trezesc ca le mai raman materiale si pe ... (vezi toată discuția)
Diferenta de pret pentru volum vanzari oferita de client furnizorului slungoci slungoci Care este tratamentul contabil si fiscal in urmatoarea situatie: O societate incheie un contract cu furnizorii sai prin care acestia vor livra saptamanal o ... (vezi toată discuția)
Diferente de pret taie taie Buna ziua, Am urmatoarea problema: am intrare in stoc en gros marfa 500buc la pret 10lei pe data de 01.08.2011 si pe data de de 20.08.2011 am ramas cu ... (vezi toată discuția)