avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decont transport
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decont transport

Buna ziua, ca multi alti profesori din țară, fac naveta o zi pe saptamana la o unitate școlară care se afla la aproximativ 50 km distanta fata de localitatea mea. Exista o singura firma de transport pe această rută, întrucât nu se potriveste orarul meu cu cel al firmei transportatoare, am ales masina proprie. Pentru decont imi trebuie o adeverință de la firma de transport din care sa rezulte costul abonamentului, adeverință pe care patronul refuza sa mi o elibereze, motivînd ca nu circul cu microbuzul firmei. Ce fac in aceasta situatie, având în vedere că si anul trecut școlar s a intamplat la fel, sunt niste bani pe care i pierd luna de luna. (Mentionez ca, nu stiu cum se deconteaza, dar lunar eu consum benzina in valoare de 200 lei și mi se decontau 40 lei, în urma cu 2 ani când patronul mi a eliberat adeverință, apoi refuzând total)
Cel mai recent răspuns: daniela222007 , utilizator 02:32, 5 Martie 2020
Si eu sunt curioasa...am aceeasi problema...oare nu exista vreun temei legal...eu am zis ca ma duc cu hartie scrisă sa mi-o inregistreze sau nu...iar dupa 30 zile la opc...daca ne poate ajuta cineva cu un raspuns...multumim

Rozzi a scris:

Buna ziua, ca multi alti profesori din țară, fac naveta o zi pe saptamana la o unitate școlară care se afla la aproximativ 50 km distanta fata de localitatea mea. Exista o singura firma de transport pe această rută, întrucât nu se potriveste orarul meu cu cel al firmei transportatoare, am ales masina proprie. Pentru decont imi trebuie o adeverință de la firma de transport din care sa rezulte costul abonamentului, adeverință pe care patronul refuza sa mi o elibereze, motivînd ca nu circul cu microbuzul firmei. Ce fac in aceasta situatie, având în vedere că si anul trecut școlar s a intamplat la fel, sunt niste bani pe care i pierd luna de luna. (Mentionez ca, nu stiu cum se deconteaza, dar lunar eu consum benzina in valoare de 200 lei și mi se decontau 40 lei, în urma cu 2 ani când patronul mi a eliberat adeverință, apoi refuzând total)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal sa nu mi se deconteze naveta? AlexandraIi AlexandraIi Sunt cadru didactic la o scoala din localitatea X. Menționez ca sunt navetista, iar distanta parcursa e de 100km/zi(50 dus, 50 întors.abonamentul pe ruta ... (vezi toată discuția)
Decont transport profesor navetist dumitru suiu dumitru suiu Circul pe ruta Botosani * Vorniceni,cu un autoturism particular atunci cand nu pot circula cu autobuzul si anexez bonuri de benzina la decont ( sunt profesor ... (vezi toată discuția)
Naveta profesor misu1972 misu1972 Buna ziua, Sunt profesor in mediul rural , si zilnic efectuez naveta pe o distanta de 240 de km. Noile prevederi ale Normelor de decontare a navetei prevad ca ... (vezi toată discuția)