Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decont transport
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decont transport

Buna ziua, ca multi alti profesori din țară, fac naveta o zi pe saptamana la o unitate școlară care se afla la aproximativ 50 km distanta fata de localitatea mea. Exista o singura firma de transport pe această rută, întrucât nu se potriveste orarul meu cu cel al firmei transportatoare, am ales masina proprie. Pentru decont imi trebuie o adeverință de la firma de transport din care sa rezulte costul abonamentului, adeverință pe care patronul refuza sa mi o elibereze, motivînd ca nu circul cu microbuzul firmei. Ce fac in aceasta situatie, având în vedere că si anul trecut școlar s a intamplat la fel, sunt niste bani pe care i pierd luna de luna. (Mentionez ca, nu stiu cum se deconteaza, dar lunar eu consum benzina in valoare de 200 lei și mi se decontau 40 lei, în urma cu 2 ani când patronul mi a eliberat adeverință, apoi refuzând total)
Si eu sunt curioasa...am aceeasi problema...oare nu exista vreun temei legal...eu am zis ca ma duc cu hartie scrisă sa mi-o inregistreze sau nu...iar dupa 30 zile la opc...daca ne poate ajuta cineva cu un raspuns...multumim

Rozzi a scris:

Buna ziua, ca multi alti profesori din țară, fac naveta o zi pe saptamana la o unitate școlară care se afla la aproximativ 50 km distanta fata de localitatea mea. Exista o singura firma de transport pe această rută, întrucât nu se potriveste orarul meu cu cel al firmei transportatoare, am ales masina proprie. Pentru decont imi trebuie o adeverință de la firma de transport din care sa rezulte costul abonamentului, adeverință pe care patronul refuza sa mi o elibereze, motivînd ca nu circul cu microbuzul firmei. Ce fac in aceasta situatie, având în vedere că si anul trecut școlar s a intamplat la fel, sunt niste bani pe care i pierd luna de luna. (Mentionez ca, nu stiu cum se deconteaza, dar lunar eu consum benzina in valoare de 200 lei și mi se decontau 40 lei, în urma cu 2 ani când patronul mi a eliberat adeverință, apoi refuzând total)