Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Locuri de muncă în condiții deosebite
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Locuri de muncă în condiții deosebite

Bună ziua,
Vă rog mult să-mi dați un sfat. În cazul în care o societate, care are locuri de muncă în condiții deosebite, este preluată de către o altă societate (cu alte înscrieri fiscale - RO, Nr. RC), cum se procedează pentru preluarea acestor locuri de muncă și care este baza legală?
Cum este preluata, prin fuziune, absortie ??
Prin transfer de active și activitate - nu fuziune, nu absorție.
Posibil ca in baza avizelor/ aprobarilor vechi sa se poata reinnoi documentele de catre acelasi emitent pe numele noii firme.
Va trebui sa luati legatura cu ITM/ Inspectia muncii.
Îmi trebuie doar o bază legală, în special pentru condiții deosebite. Mulțumesc frumos!
Astfel de situatii nu sunt mentionate in legislatie.
Pentru conditii deosebite incepand cu 2001 au fost emise anual acte normative care reglementeaza modul de acordare - HG nr. 261/ 2001 ... ultima HG nr. 1173/ 2014.