Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurat pensie caz de boala.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurat pensie caz de boala.

Buna ziua, sunt asigurat ,pensionat pe caz de boala. Pot sa o iau coasgurat pe sotie care nu are nici un venit? Multumesc mult pentru raspuns!
Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, sotia poate fi coasigurata sotului.