avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurat pensie caz de boala.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurat pensie caz de boala.

Buna ziua, sunt asigurat ,pensionat pe caz de boala. Pot sa o iau coasgurat pe sotie care nu are nici un venit? Multumesc mult pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:14, 6 Noiembrie 2019
Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, sotia poate fi coasigurata sotului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coasigurat Rba228 Rba228 In situatia in care sotul este pensionat pe caz de boala, sotia poate deveni coasigurata acestuia? (vezi toată discuția)
Nu sunt asigurat medical. Chereji Cristi Chereji Cristi Pot sa fiu coasigurat medical dupa sotia mea care este pensionata de boala cu 4 ore? Daca da, ce acte necesare am nevoie si unde anume ma adresez? (vezi toată discuția)
Cum pot sa am coasigurat pe sotul meu? dyadiana dyadiana Bună seara! Am o mare rugăminte la dvs sa ma, ajutați cu un răspuns la întrebarea mea. Doresc sa îl iau pe soțul meu în întreținere ca coasigurat, ... (vezi toată discuția)