Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot sa am coasigurat pe sotul meu?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot sa am coasigurat pe sotul meu?

Bună seara! Am o mare rugăminte la dvs sa ma, ajutați cu un răspuns la întrebarea mea. Doresc sa îl iau pe soțul meu în întreținere ca coasigurat, singurul venit pe care îl are este de 550 de lei dintr-un imobil închiriat cu contract de închiriere. Poate beneficia ca, coasigurat??? Va mulțumesc!!
ana-cer, moderator
Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.