avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1057 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Coasigurat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Coasigurat

In situatia in care sotul este pensionat pe caz de boala, sotia poate deveni coasigurata acestuia?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:19, 23 Februarie 2020
Pe site-ul Casei de Asigurari de Sanatate gasiti conditiile, cine ce si cum.
Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu sunt asigurat medical. Chereji Cristi Chereji Cristi Pot sa fiu coasigurat medical dupa sotia mea care este pensionata de boala cu 4 ore? Daca da, ce acte necesare am nevoie si unde anume ma adresez? (vezi toată discuția)
Asigurat pensie caz de boala. Elena-Cheti Elena-Cheti Buna ziua, sunt asigurat ,pensionat pe caz de boala. Pot sa o iau coasgurat pe sotie care nu are nici un venit? Multumesc mult pentru raspuns! (vezi toată discuția)
Asigurare de sanatate dupa facultate Laur1964 Laur1964 Fiul meu termina facultatea zilele acestea; a urmat curs de zi, deci pana acum a fost prins in sistemul de asigurari ca elev la curs de zi; are 23 de ani si ... (vezi toată discuția)