Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Coasigurat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Coasigurat

In situatia in care sotul este pensionat pe caz de boala, sotia poate deveni coasigurata acestuia?
Pe site-ul Casei de Asigurari de Sanatate gasiti conditiile, cine ce si cum.
Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.