Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa mostenire

Buna ziua. Subiectul este casa bunicilor mei decedati, unde au ramas mostenitori mama mea si fratele ei. Bunica a murit in urma cu 10 ani dupa care nu s-a facut succesiune si bunicul face 1 an in februarie anul viitor. Mama vrea sa imi dea o imputernicire sa pot umbla eu pentru acte , ca mai apoi partea ei sa imi revina mie, dar nu stim cum sa procedam. Problema este ca fratele ei nu vrea sa vanda casa si s-a instalat deja acolo. Cum se poate proceda in astfel de cazuri. Unde trebuie sa merg eu cu mama mea pentru a-mi ceda partea ei? Ce pot face in cazul in care fratele ei nu va fi de acord sa o vindem, mai apoi? Multumesc enorm pentru un eventual raspuns
Prima data trebuie sa dezbateti succesiunea dupa bunici. Daca unchiul dvs e de acord cu asta, se face amiabil la notar. Daca nu, pe cale judecatoreasca.
In cazul in care dezbateti mostenirile la notar, mama si unchiul vor deveni proprietari in indiviziune pe cote egale de 1/2 fiecare.
Ulterior, trebuie intocmita documentatia cadastrala pentru imobil, intabulat certificatul de mostenitor, dupa care mama va poate dona jumatatea ei.
In urma acestei donatii, dvs veti ramane in indiviziune cu unchiul. Pentru ca fiecare sa isi ia jumatatea in concret, va trebui sa faceti partajul.