Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratie privind veniturile/pierderea din vanzarea ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratie privind veniturile/pierderea din vanzarea de actiuni

Buna ziua,

Am fise de portofoliu pe baza carora nu am depus declaratii din 2015 - prezent, cu privire la veniturile/pierderea din vanzarea de actiuni. As vrea sa fiu la zi cu declaratiile, dar am nevoie de putina indrumare:
1. Ce anume trebuie sa completez anterior anului 2018?
2. Pe 2018 si 2019 am completat deja declaratia unica dar nu am luat in calcul castigul/pierderea din vanzarea actiunilor, aceasta problema cum o rezolv?
3. Inteleg ca declaratia unica se refera la veniturile previzionare, cum as putea sa previzonez castigurile sau pierderea din vanzarea actinulor?

Cu resepct,
floreacalin, utilizator
La acea vreme se depunea declaratia 200 si copie dupa fisa de portofoliu pe fiecare an.. Numai ca acum nu puteti depune decat doar dupa ce mergeti la ei, platiti penalizarea pentru nedepunerea la tip pentru fiecare din acel an si apoi va vor ajuta ei sa le depuneti acolo pe loc. I acesti ani, perderea di anii precedenti, daca era cazul sa fie asa ceva, o luau in calcul doar cei de la finate cand va trimeteau acasa decizia de impunere,nu dumneavoastra cand completat declaratia 200.
Abia dupa ce faceti asta, depuneti declaratii rectificative in care veti trece piederea din anii precedenti cumulata si neacoperita inca.
La acest tip de venit din investitii, nu treceti venituri estimate ci completati doar declaratia unica la inceputul anului urmator pentru cel precedent, cu valorile concret realizate.
Vă mulțumesc pentru răspuns.
Obțin și venituri din închiriere, în acest caz depun o declarație la început de an ptr anul precedent (referitor la câștigul din vânzarea acțiunilor) și una estimativa pentru anul curent?

george-neagu a scris:

La acea vreme se depunea declaratia 200 si copie dupa fisa de portofoliu pe fiecare an.. Numai ca acum nu puteti depune decat doar dupa ce mergeti la ei, platiti penalizarea pentru nedepunerea la tip pentru fiecare din acel an si apoi va vor ajuta ei sa le depuneti acolo pe loc. I acesti ani, perderea di anii precedenti, daca era cazul sa fie asa ceva, o luau in calcul doar cei de la finate cand va trimeteau acasa decizia de impunere,nu dumneavoastra cand completat declaratia 200.
Abia dupa ce faceti asta, depuneti declaratii rectificative in care veti trece piederea din anii precedenti cumulata si neacoperita inca.
La acest tip de venit din investitii, nu treceti venituri estimate ci completati doar declaratia unica la inceputul anului urmator pentru cel precedent, cu valorile concret realizate.