Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Angajat în iunie 2019. În luna noiembrie, câte zile pot lua. Mi se spune, ca eu am luat pe 14 Oct lichidare pe septembrie și deci am dreptul la co aferent iunie sept. Este corect? Mulțumesc!
CO se acorda proportional cu perioada lucrata.

Cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m.?

Care este data angajarii ?
10 iunie 2019. Conf ccm avem 21 zile co. Cererea de concediu pt 2019 este făcută cu acordare CO, începând cu 18 noiembrie. Va rod, dacă doriți, sa îmi specificați art din codul muncii sau alta lege de reglementare
Pentru perioada 10.06.2019 - 31.12.2019, aveti dreptul la 12 zile lucratoare de CO (regula de 3 simpla pentru calcul)

Asadar, durata concediului este stabilită în contractul individual de muncă pentru activitatea pe care o desfășoară salariatul într-un an calendaristic.
Dacă această activitate nu este integrală, efectuarea concediului de odihna este proporţională cu durata activităţii prestate de salariat (pro rata temporis), principiu mentionat in Decizia 760/2014 a CCR (pct. 31-32).
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc!