Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Legea 19/2020 influenteaza numarul zilelor de concediu ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Legea 19/2020 influenteaza numarul zilelor de concediu de odihna aferente anului 2020?

Buna ziua,
Va rog sa mi comunicati un text de lege unde este prevazut faptul ca pe perioada in care parintele a beneficiat de concediu potrivit Legii 19/2020, zilele de concediu de odihna aferente anului 2020 prevazute in codul muncii nu sunt diminuate.
Multumesc.
Buna ziua
Durata concediului este cea stabilită în contractul individual de muncă. Dacă această activitate angajatului nu este integrală (suspendare CIM sau alte zile libere platite sau neplatite), efectuarea concediului este proporţională cu durata activităţii prestate de salariat (pro rata temporis), principiu confirmat prin Decizia 760/2014 a CCR (pct. 31-32).
Detalii gasiti aici [ link extern ] /
Bineinteles ca daca nu sunteti de acord cu numarul de zile de CO primite, atunci puteti actiona angajatorul in instanta.
Florin Cioca, Consilier juridic