Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Promisiune de vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Promisiune de vanzare

In timpul casatoriei sub regimul comunitatii legale am achitat conform unei promisiuni de vanzare in numele meu 95% din valoarea unui apartament la un dezvoltator. Intre timp, am stabilit sa incheiem la notar un Contract de tranzactie intre soti unde sa se stabileasca proprietatile fiecaruia , si ulterior divortul. Promisiunea de vanzare nu a fost inclusa in Contractul de tranzactie, In momentul in care se va incheia contractul de vanzare cumparare (pe numele fiului meu), fostul sot poate sa ma cheme in judecata pentru partea sa?
micaela38, utilizator
Da. Ar fi trebuit să finalizati intai divortul. Sau cel putin sa nu fi achitat aproape tot apartamentul.
Trebuia sa includeti in conventie si promisiunea...