avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comună cu domiciliul la mine: fetița nu mai ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comună cu domiciliul la mine: fetița nu mai vrea să vină acasă, vrea să plece cu tatăl în Anglia, ce mă sfătuiți?

Bună seara,am o fetita de 13 ani,am divorțat de tatăl ei acum 4 ani,avem custodie comuna cu domiciliul la mama,fostul soț locuiește în Anglia,în ultimul timp vine mai des în tara și ii cumpăra absolut tot ce vrea ea (lucruri scumpe) este foarte incantata și s a răcit fata de mine îmi cauta mereu defecte.Acum 2 zile a venit tatăl ei și a luat o, trebuia sa o aducă astăzi asa am vb.aseara, copilul meu a sunat atunci și a zis ca ea nu vrea sa mai vina acasă vrea sa rămână cu tatăl ei. Și vrea sa plece cu el în Anglia. Ce ma sfătuiți sa fac? Va mulțumesc
Ultima modificare: Duminică, 10 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: When , utilizator 20:33, 11 Noiembrie 2019
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
cu tatal fetei ati discutat? intentiile lui care sunt?
la varsta asta parintii trebuie sa coopereze foarte bine pt ca minorii sa nu "o ia razna". De multe ori apar probleme chiar si in familiile foarte unite, unde parintii trag la aceeasi caruta, dar acolo adolescentii nu au unde sa fuga... la ea e simplu, fuge la tata in Anglia.. Cand I se vor stabili reguli si acolo, o sa vrea la mama... e adolescenta. Discutati cu tatal ei si incercati sa stabiliti amandoi o directie in educatia fetei. Mergeti si la psiholog daca este nevoie.
Am discutat,vrea custodie totala ca sa plece cu ea în Anglia,a dat o de partea lui, îmi spune ca nu pot sa o iau fără voia ei!

cris0811 a scris:

cu tatal fetei ati discutat? intentiile lui care sunt?
la varsta asta parintii trebuie sa coopereze foarte bine pt ca minorii sa nu "o ia razna". De multe ori apar probleme chiar si in familiile foarte unite, unde parintii trag la aceeasi caruta, dar acolo adolescentii nu au unde sa fuga... la ea e simplu, fuge la tata in Anglia.. Cand I se vor stabili reguli si acolo, o sa vrea la mama... e adolescenta. Discutati cu tatal ei si incercati sa stabiliti amandoi o directie in educatia fetei. Mergeti si la psiholog daca este nevoie.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu o sa poată sa stea ani de zile cu ea în România. Notificare și executare silita. Credeam ca am mai scris, mergeți și luați copilul pe sus de la școală. Partea juridica durează foarte mult.
Ultima modificare: Luni, 11 Noiembrie 2019
When, utilizator
o fata de 13 ani sa tragi de ia cu forta mai ales de la scoala fata de copii unde mai pui ca mai e si exacutorul pe acolo si mai stiu eu cine nu e deloc normal..mai punem la socoteala si faptul ca fetele au tendinta sa fuga de acasa...ce facem??nui un sfat bun parerea mea....

When a scris:

Nu o sa poată sa stea ani de zile cu ea în România. Notificare și executare silita. Credeam ca am mai scris, mergeți și luați copilul pe sus de la școală. Partea juridica durează foarte mult.

Nu, e bine sa o lăsăm la 13 ani de capul ei, ca sigur are maturitatea necesara sa își omoare emotional un părinte.
Din cauza asta România e în asa situație, pentru ca s-a dat minorului dreptul de veto și atunci ordinari se ascund în spatele unui copil.
Tatăl trebuie tras la răspundere însă va dura ani în România. Luatul copilei pe sus de la școală e doar câteva minute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuzul minorului de a se intoarce la domiciliu dupa terminarea programului de vizita Diana_Munteanu Diana_Munteanu Buna seara! Am si eu cateva intrebari: Ce sa fac daca copilul meu ,dupa ce s-a dus in vacanta la tatal lui in Anglia nu vrea sa se mai intoarca la mine la ... (vezi toată discuția)
Minor influențat negativ de către tata adrianas12 adrianas12 Va rog sa ma ajutați cu un sfat pentru cum as putea acționa în situația în care ma aflu. Sunt în divort și minorul de 6 ani sta la mine. Avem o relație ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea ordinului judecatoresc privind un minor prepelita mariana prepelita mariana am un minor in intretinere din 2002 hotarare definitiva si irevocabila ,am respectat si programul de vizitare dar copilul a fost luat de tatal sau de la sc ... (vezi toată discuția)