Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comună cu domiciliul la mine: fetița nu mai ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comună cu domiciliul la mine: fetița nu mai vrea să vină acasă, vrea să plece cu tatăl în Anglia, ce mă sfătuiți?

Bună seara,am o fetita de 13 ani,am divorțat de tatăl ei acum 4 ani,avem custodie comuna cu domiciliul la mama,fostul soț locuiește în Anglia,în ultimul timp vine mai des în tara și ii cumpăra absolut tot ce vrea ea (lucruri scumpe) este foarte incantata și s a răcit fata de mine îmi cauta mereu defecte.Acum 2 zile a venit tatăl ei și a luat o, trebuia sa o aducă astăzi asa am vb.aseara, copilul meu a sunat atunci și a zis ca ea nu vrea sa mai vina acasă vrea sa rămână cu tatăl ei. Și vrea sa plece cu el în Anglia. Ce ma sfătuiți sa fac? Va mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
cu tatal fetei ati discutat? intentiile lui care sunt?
la varsta asta parintii trebuie sa coopereze foarte bine pt ca minorii sa nu "o ia razna". De multe ori apar probleme chiar si in familiile foarte unite, unde parintii trag la aceeasi caruta, dar acolo adolescentii nu au unde sa fuga... la ea e simplu, fuge la tata in Anglia.. Cand I se vor stabili reguli si acolo, o sa vrea la mama... e adolescenta. Discutati cu tatal ei si incercati sa stabiliti amandoi o directie in educatia fetei. Mergeti si la psiholog daca este nevoie.
Am discutat,vrea custodie totala ca sa plece cu ea în Anglia,a dat o de partea lui, îmi spune ca nu pot sa o iau fără voia ei!

cris0811 a scris:

cu tatal fetei ati discutat? intentiile lui care sunt?
la varsta asta parintii trebuie sa coopereze foarte bine pt ca minorii sa nu "o ia razna". De multe ori apar probleme chiar si in familiile foarte unite, unde parintii trag la aceeasi caruta, dar acolo adolescentii nu au unde sa fuga... la ea e simplu, fuge la tata in Anglia.. Cand I se vor stabili reguli si acolo, o sa vrea la mama... e adolescenta. Discutati cu tatal ei si incercati sa stabiliti amandoi o directie in educatia fetei. Mergeti si la psiholog daca este nevoie.

Nu o sa poată sa stea ani de zile cu ea în România. Notificare și executare silita. Credeam ca am mai scris, mergeți și luați copilul pe sus de la școală. Partea juridica durează foarte mult.
When, utilizator
o fata de 13 ani sa tragi de ia cu forta mai ales de la scoala fata de copii unde mai pui ca mai e si exacutorul pe acolo si mai stiu eu cine nu e deloc normal..mai punem la socoteala si faptul ca fetele au tendinta sa fuga de acasa...ce facem??nui un sfat bun parerea mea....

When a scris:

Nu o sa poată sa stea ani de zile cu ea în România. Notificare și executare silita. Credeam ca am mai scris, mergeți și luați copilul pe sus de la școală. Partea juridica durează foarte mult.

Nu, e bine sa o lăsăm la 13 ani de capul ei, ca sigur are maturitatea necesara sa își omoare emotional un părinte.
Din cauza asta România e în asa situație, pentru ca s-a dat minorului dreptul de veto și atunci ordinari se ascund în spatele unui copil.
Tatăl trebuie tras la răspundere însă va dura ani în România. Luatul copilei pe sus de la școală e doar câteva minute.