Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical sarcina și lauzie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical sarcina și lauzie

Buna ziua, soția își plătește cartea de munca la o firma X de peste 24 luni , este însărcinată și trebuie sa între in concediu medical prenatal. As dori sa aflu dacă ea beneficiază de plata concediului medical și dacă da cine plătește acest concediu. Precizez ca ea doar își achita integral cartea de munca. Va mulțumesc
Concediul medical este platit de angajator, care isi va recupera banii platiti de la Casa de Asigurari de Sanatate.
Buna ziua,
Mai exact...Doamna are incheiat un Contract de munca cu firma X si dumneaei plateste darile catre firma, care le vireaza la stat, conform salariului ce l-ar primi...corect?
Daca da...poate beneficia de concediul de maternitate, cele 126 de zile..., dar acesta este platit de angajator, acesta urmand sa recupereze banii platiti de la CNAS ( si asta poate dura ceva...).
Concediul de crestere copil, CCC, cei 2 ani, este platit direct de AJPIS...
Ionut.ion, utilizator
Mulțumesc mult pt răspuns, precizez ca ea doar plătește dările către stat și nu își ia nici un salariu. Dacă angajatorul nu plătește acest concediu ce pot face ? Pot face eu o cerere catre CNAS sa îmi vireze direct mie banii aferenți indiferent de perioada care trebuie sa aștept
dragos.popescu11, utilizator
Indemnizatia pentru concediu pre si postnatal nu se poate plati sotului , ci doar mamei.
Va înțeleg și este adevărat dar eu vreau doar ce are ea de făcut in situația aceasta.