Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternitate mama cu PFA si contract de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternitate mama cu PFA si contract de munca

Stiu ca s-a mai discutat pe acest subiect, insa nu am gasit exact raspunsul la nelamurirea mea. Am fost plimbat pe drumuri, de la primarie la asistenta sociala, de aici la casa de asigurari de sanatate si de aici inapoi la primarie, fara a intalni pe cineva in masura sa imi dea un raspuns in litera legii.
Sotia lucreaza la o firma cu carte de munca si are si PFA (traducator). Plateste toate darile la stat pe cartea de munca, iar pe PFA doar cele impuse de lege, fara pensie si cei 0,85% pentru concedii.
Trebuie sa nasca in decembrie si pana acum am lamurit doar aspectul ca pe perioada CIC-ului va primi o suma in functie de cele 2 venituri ale sale, cumulate.
Vrem sa aflam raspunsul la urmatoarea intrebare: pe perioada concediului de maternitate, are dreptul sa primeasca bani de concediu si pe PFA, sau doar de pe cartea de munca? Si daca da, ce demersuri trebuie facute?
Multumim!
1. Pe perioada concediului de maternitate va primi indemnizatie numai de la angajatorul unde are contract individual de munca.

2. In calitate de PFA nu beneficiaza de indemnizatie pentru concediu de maternitate deoarece nu a platit cota de contributie de 0,85% pentru concedii si indemnizatii.

3. Daca naste in decembrie sa mearga acum la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) sa incheie un contract de asigurare pentru concedii si indemnizatii (in calitate de PFA) deoarece stagiul minim de cotizare pentru acordarea indemnizatiei pentru concediu de maternitate este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
tudorvaleriu a scris:

1. Pe perioada concediului de maternitate va primi indemnizatie numai de la angajatorul unde are contract individual de munca.

3. Daca naste in decembrie sa mearga acum la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) sa incheie un contract de asigurare pentru concedii si indemnizatii (in calitate de PFA) deoarece stagiul minim de cotizare pentru acordarea indemnizatiei pentru concediu de maternitate este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical.

Am fost la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate si am vrut sa platesc cei 0.85%, insa nu m-au lasat sa depun cerere, intrucat cei care sunt angajati cu contract de munca nu bebeficiaza de concediu medical si de pe PFA. Asta inseamna ca se aplica ce ati spus dumneavoastra la punctul 1?
1. - Daca este asa cum vi s-a spus de la CJAS inseamna ca se aplica pct.1 din raspunsul meu.
- Eu nu am gasit in legislatie ca nu poti cumula indemnizatia pentru concediu de maternitate in calitate de salariat cu aceeasi indemnizatie in calitate de PFA.
- Era bine daca va dadea si temeiul legal al raspunsului lor.

2. La calculul indemnizatiei pentru CCC se vor avea in vedere si veniturile obtinute in calitate de PFA.
Multumim!