Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical sarcina și lauzie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical sarcina și lauzie

Buna ziua, soția își plătește cartea de munca la o firma X de peste 24 luni , este însărcinată și trebuie sa între in concediu medical prenatal. As dori sa aflu dacă ea beneficiază de plata concediului medical și dacă da cine plătește acest concediu. Precizez ca ea doar își achita integral cartea de munca. Va mulțumesc
Daca indeplineste conditiile prevazute de lege ,beneficiaza de indemnizatia si concediul de maternitate.

Pentru a beneficia de concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, persoanele indreptatite trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiții:
a) să îndeplinească stagiul minim de cotizare prevăzut de prezenta ordonanță de urgență;
b) să prezinte adeverința de la plătitorul de indemnizații din care să reiasă numărul de zile de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12 luni, cu excepția urgențelor medico-chirurgicale sau a bolilor infectocontagioase din grupa A.

Plata indemnizațiilor se face lunar de către angajator, cel mai târziu odată cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivă, pentru asigurații care realizează venituri din desfășurarea unei activități în baza unui contract individual de muncă.