Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Chemare in judecata pentru majorare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Chemare in judecata pentru majorare pensie alimentara

Buna ziua,

Va rog daca se poate ca cineva sa raspunda punctual la cateva intrebari, raportat la o chemare in judecata pentru majorarea pensiei alimentare.
1. Se poate dispune o majorare tinand cont ca in ultimele 6 luni, singura mea sursa de venit a fost ajutorul de somaj din Italia in valoare de 900 €?
Daca da, la ce suma ar ajunge pensia alimentara in cazul unui singur minor?
2. In ultimii ani, doar i-am trimis ocazional bani din Italia prin Western Union bunicii minorului care are grija de el. Se poate lua in considerare acest lucru avand in vedere metoda de transmitere a sumei astfel incat sa obtin extrase care dovedesc acest lucru?
3. As putea depune intampinare in format electronic trimitand un e-mail la instanta unde se afla dosarul?

Multumesc!
Buna ziua,
1. valoarea pensiei alimentare pentru un minor este 1/4 din venit.
Functie de cat platiti acum vedeti daca se admite majorarea sau nu.
2. Va trebui sa solicitati de la Western Union un extras din care sa rezulte sumele transmise ca pensie de intretinere nu alte plati.
inscrisul il depuneti la instanta fie prin posta fie prin e-mail.
3. Da se poate transmite la instanta o intampinare in format electronic.
Consultati un avocat din Romania cu privire la continutul intampinarii.