Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine suportă costurile poștale pentru notificările ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine suportă costurile poștale pentru notificările recomandate trimise membrilor asociațiilor de proprietari?

Buna seara,
Am tot citit pe internet legat de notificarile cu recomandare postala, pentru membrii asociatiei de proprietari, prin care sa fie anuntati de Adunarea Generala, dar nu am gasit nicaieri specificat concret, cine trebuie sa suporte costurile pentru aceste recomandate postale.
Ma puteti lamuri in aceasta privinta?

Multumesc anticipat!
Cu stima,
Mihai
Manuela Rășină, administrator
este o actiune impusa de lege si va fi suportata de toata lumea din acea asociatie !
Da, este o cheltuiala comuna a asociatiei si se trece la cheltuielile comune.
Costurile aferente corespondentelor postale sunt suporate din gestiunea asociatieid e proprietari cea care face convocarea adunarii generale
Eu propun ca din cand in cand, atunci cand venim cu raspunduri la diferite intrebari, sa mai indicam si cate un articol de lege.
Pai ia sa vedem:

"este o actiune impusa de lege"
Unde ati vazut asta domnule? Legea impune expedierea de scrisori recomandate. Atat.

"este o cheltuiala comuna a asociatiei "
Pe bune? Cheltuiala comuna este aceea care se face in beneficiul tuturor proprietarilor si care este in legatura cu proprietatea comuna.

"Costurile ....... sunt suporate din gestiunea asociatiei"
Care gestiune? Puteti sa ne spuneti unde scrie in lege de o asemenea gestiune din care luati bani ptr. astfel de cheltuieli?

Da, daca in adunarea generala se aproba crearea unui fond special ptr. treaba aceasta ... ok. Sau poate se stabileste prin Regulamentul asociatiei cine suporta celtuielile cu aceasta corespondenta.
Altfel ce facem, punem toti proprietarii sa scoata bani din buzunar ptr. toti cei pe care ii doare-n spate de asociatie sau care nu se arata la fata ani de zile fiind plecati din tara sau care au alta resedinta.
Adica ma duc cu tabelul convocator la vecina la usa, aceasta n-are chef sa-mi raspunda iar ceilalti proprietar suporta cheltuielile.
Nu mai spun ca sunt proprietari ca nu au mai iesit din casa de ani de zile din motive obiective. Si nici nu vin la usa sa raspunda. Sau sunt cazuri cand te duci la usa, raspunde dar nu semneaza convocatorul ptr. ca "nu vrea muschii lui". Nu il intereseaza.

Am mai vazut pe aici o idee hazlie - sa constituim un fond din care sa platim restantele ptr. cei pe care ii doare-n basca de ceilalti care isi platesc toate cheltuielile la zi.

Nu confundati asociatia de proprietari cu acele asociatii sau alte organizatii in care membrii nu pot fi convocati cu table convocatoare ptr. ca acestia pot fi imprastiati in toata tara si poate ca nu se intalnesc niciodata cu totii la un loc in acelasi timp.

Eu zic sa mai analizam ......

gigiz, utilizator
Adunarea generala este impusa de lege.
Din acest motiv asociatia este obligata sa respecte legea.
Si cu becurile este la.fel.Nu suporta costul becului cel.de la acel etajul respectiv.

Daca legiuitorul vroia sa suporte cheltuiala cel notificat ar fi prevazut in lege in mod expres.Asadar, fara lege care sa prevada altfel, asociatia trebuie sa suporte costurile cu buna sa administrare.
In instanta nu ati avea nicio sansa cu astfel.de pareri nebazate pe lege si fara un fundament juridic adecvat.
Avocatii gandesc prin interpretarea legii si acest lucru face diferenta intre profesionisti si neprofesionisti.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat