Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta intre cotetul de porci al vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta intre cotetul de porci al vecinului

Vecinul si a construit cotețul porcilor pana in gardul de delimitare intre vecini, iar cotețul de porci ii la o distanta de aprox 7 m de casa mea. Tine aprox 10 porci si plus de aia le curața rar.... ce as putea sa fac cel mai simplu din punct de vedere legislativ. Cu vorba buna nu merge, am incercat.
CristiansiGabriela, utilizator
În gospodăriile unde sunt asigurate racordurile la sistemul centralizat de apă curentă și canalizare, adăposturile de animale de cel mult două capete cabaline, 5 capete bovine, 15 ovine sau caprine, 5 capete porcine și cel mult 50 de păsări se amplasează la cel puțin 10 m de cea mai apropiată locuință învecinată și se exploatează astfel încât să nu producă poluarea mediului și risc pentru sănătatea vecinilor, cu obligația respectării condițiilor de biosecuritate.

Normele de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației din 04.02.2014

gi-jane2, moderator
Gasiti aici Ordin MS nr. 114/ 2014 - [ link extern ]
Puteti sesiza DJSP, DJSV si Agentia de mediu in scris cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca