Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ajutati-ma va rog
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ajutati-ma va rog

Buna seara. Am o problema si anume: Persoana juridica, din luna septembrie 2009 am dat in chirie (contract de locatiune) un imobil unei persoane fizice. Facturam cu TVA, iar banii ii incasam pe baza de chitanta. Zilele trecute am aflat (nu stiu cat de adevarat este) ca pentu inchirieri nu se factureaza cu TVA. Intrebarea mea: Este adevarat ca nu se percepe TVA pentru inchiriei, iar daca nu se plateste TVA-ul aferent, se poate lega Administratia Financiara de TVA-ul facturat de mine. Tin sa precizez ca nu vreau TVA-ul inapoi, doar sa stiu ce mi se poate intampla. Multumesc
Codul fiscal ofera proprietarilor posibilitatea de a alege intre o inchiriere scutita de TVA sau una in regim normal cu TVA.

Daca se opteaza pentru un regim de inchiriere fara TVA, operatiunea este scutita fara drept de deducere potrivit art. 141 alin. (2) lit. e) care se refera la arendarea, concesionarea, închirierea şi leasingul de bunuri imobile, cu cateva exceptii , coroborat cu art. 126 alin. (9) lit. c) din Codul fiscal care se refera la operaţiunile scutite de taxă fără drept de deducere, pentru care nu se datorează taxa şi nu este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziţii.

Exercitarea optiunii de taxare se poate realiza doar dupa notificarea organelor fiscale, de la data inscrisa in notificare .

Daca inchirierea prin taxare cu TVA priveste doar o parte din imobil, in notificarea depusa la organele fiscale se va indica in procente partea de imobil utilizata in astfel de operatiuni taxabile.

Normele de aplicare a Codului fiscal , adica art. 38 alin. (7], reglementeaza procedura prin care proprietarul poate in urma notificarii administratiei financiare , sa renunte la optiunea de taxare , taxarea urmand sa intre in vigoare la data depunerii notificarii sau la o data ulterioara precizata in notificare.

Nu se poate intampla decat o amenda de o mie de lei acordata in urma unui control care descopera inainte sa fie rectificata greseala , amenda acordata ca urmare a aparitiei unor date eronate .
Costinel Burca, Contabil
Sunteti platitor de TVA ?
Daca da , din cate stiu , puteti depune notificarea si ulterior facturarii .
Dar sa fie depusa cand vine controlul si TVA-ul sa fie inregistrat .

In mod normal , o copie a notificarii trebuia transmisa si chiriasului .

Mai asteptati totusi raspunsuri .
bbn_1982 a scris:

Buna seara. Am o problema si anume: Persoana juridica, din luna septembrie 2009 am dat in chirie (contract de locatiune) un imobil unei persoane fizice. Facturam cu TVA, iar banii ii incasam pe baza de chitanta. Zilele trecute am aflat (nu stiu cat de adevarat este) ca pentu inchirieri nu se factureaza cu TVA. Intrebarea mea: Este adevarat ca nu se percepe TVA pentru inchiriei, iar daca nu se plateste TVA-ul aferent, se poate lega Administratia Financiara de TVA-ul facturat de mine. Tin sa precizez ca nu vreau TVA-ul inapoi, doar sa stiu ce mi se poate intampla. Multumesc

De la inceputul contractului de inchiriere pina la data depunerii notificarii pt optiunea de a a factura cu tva se vor storna fact cu tva si reface fara tva (bineinteles ca se va restitui valoarea achitata in plus chiriasului) si se va face ajustare tva dedus aferent imobilului cf art 149 din CF (pt numarul de luni pt care nu exista optiunea).

Daca nu s-a dedus tva la achizitia imobilului inchiriat, ar fi mai avantajos sa nu va exprimati optiunea de a taxa operatiunea de inchiriere.