Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare brut contract perioadă nedeterminată
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare brut contract perioadă nedeterminată

Bună ziua.
Societatea în care lucrez dorește să îmi modifice prin act adițional brutul, netul rămânând același, astfel: minimul pe economie să rămână în contractul de muncă și restul de bani sa fie trecuți ca spor de performanță și spor TV(sporuri care ulterior vor fi tăiate, după bunul plac).
Din ce știu eu, nu se poate modifica un contract fără acordul părților. La fel, știu că sporurile nu intră la vechime, deci la viitoarea pensie, cel puțin nu toate și în niciun caz cele menționate mai sus.
Întrebarea mea:
Mă pot obliga in vreun fel sa semnez actul adițional? Menționez că am contract pe perioadă nedeterminată și până in martie încă primesc stimulent de inserție.
Va mulțumesc anticipat.
Sporurile intra in calculul pensiei daca s-au achitat contribuțiile.

Nu va poate obliga sa semnat acel act aditional de modificare a c.i.m.

Până în martie si inca 6 luni dupa sunteti protejata de lege împotriva concedierii
Cornel Vasile, Consilier juridic