Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre Curator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre Curator

Suntem doi frati, mama are un apartament trei camere dar este bolnava psihic, Tatal decedat. Concubina fratelui meu a de venit curator fara ca eu sa stiu. A dus-o pe mama la azil si face abuzuri in ceea ce priveste apartamentul. A inchiriat de foarte multe ori acest apartament, repet fara ca eu sa stiu. Acum s-a mutat baiatul ei cu sotia si copilul in apartamentul mamei iar apartamentul lor la inchiriat. Eu sunt dat la o parte si fac ce vor ei. Va rog spuneti-mi ce pot face???
Buna ziua,

Presupun din ceea ce relatati ca mama a fost pusa sub interdictie, ceea ce inseamna ca turorele-cumnata are dreptul conferit de lege de a administra si conserva patrimoniul mamei in interesul acesteia din urma, avand obligatia de a da socoteala cuprivire la actele pe care le incheie in legatura cu bunurile interzisei. In situatia in care tutorele nu actioneaza in interesul interzisului, puteti solicita in instanta inlocuirea acestuia precum si plata despagubirilor aferente catre interzis. De asemenea, se poate formula si plangere penala impotriva tutorelui pentru infractiunea de gestiune frauduloasa in cazul in care faptele tutorelui intrunesc elementele constitutive ale infractiunii.
1). Ce fel de curator este ?
Prin dispozitie de primar ? ori pri hotarare judecatoresca ?
Curatela este restransa .... Poate administra bunurile si banii.
La azil nu o putea duce (interna) decat cu ,, AvizulAutoritatii tutelare,, de la sectorul, comuna , orasul in care are domiciliul.. 2). Cel ce are tutela respectiv ,,Concubina fratelui,, semestrial trebuie sa dea raportul scris la Autoritatea tutelara de care scriam mai sus, in care scrie starea de sanatate, ce a facut cu bani cu bunurile, etc......
Cei de la protectia sociala sunt obligati sa faca niste controale in teren.
Poti verifica toate acestea chiar la Autoritatea tutelara, ei ar trebuii sa cunoasca ce si cum.....
Dar concubina sar putea sa fie un pic mai desteapta si sa fii inchiriat casa prin contract de comodat, adica spune ca nu ia bani ori foloase..
Poti descoperii usor inclusiv manevra cu fiul si nevasta. Daca te tii de capul ei o rezolvi.....
Nu este de gluma...

Inchirierea apartamentului inseamna niste venituri care ar trebui declarate