Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Violență domestică: poate fi reclamată soția, în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Violență domestică: poate fi reclamată soția, în acest caz, că părăsește domiciliul conjugal și că fura copiii?

Bună seara, vă rog să mă scuzați că va deranjez, ați putea va rog sa îmi indicati daca în urma unei violente domestice , soția vrând să plece cu copii de acasă ,soțul o poate reclama la poliție că paraseste domiciliul conjugal și că fura copii?
Manuela Rășină, administrator
Sotul poate reclama ce ii trece prin cap, nu inseamna ca politia o sa o oblige pe femeie sa ramana acasa cu copiii.
Femeia poate cere in instanta emiterea unui ordin de restrictie si protectie si stabilirea locuintei copiilor provizoriu la mama acolo unde se muta.
Sintagma "părăsire de domiciliu" nu este reglementată legal, plecați liniștită!
Ba mai mult, formulați dvs plângere penală șo solicitați emiterea unui ordin de protecție!
N-ar strica să mergeți la o consultație juridică la un avocat să știți exact ce demersuri puteți efectua!
Detalii găsiți și aici:

[ link extern ]