avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Violență domestică: poate fi reclamată soția, în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Violență domestică: poate fi reclamată soția, în acest caz, că părăsește domiciliul conjugal și că fura copiii?

Bună seara, vă rog să mă scuzați că va deranjez, ați putea va rog sa îmi indicati daca în urma unei violente domestice , soția vrând să plece cu copii de acasă ,soțul o poate reclama la poliție că paraseste domiciliul conjugal și că fura copii?
Ultima modificare: Luni, 18 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sotul poate reclama ce ii trece prin cap, nu inseamna ca politia o sa o oblige pe femeie sa ramana acasa cu copiii.
Femeia poate cere in instanta emiterea unui ordin de restrictie si protectie si stabilirea locuintei copiilor provizoriu la mama acolo unde se muta.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sintagma "părăsire de domiciliu" nu este reglementată legal, plecați liniștită!
Ba mai mult, formulați dvs plângere penală șo solicitați emiterea unui ordin de protecție!
N-ar strica să mergeți la o consultație juridică la un avocat să știți exact ce demersuri puteți efectua!
Detalii găsiți și aici:

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Violență conjugală. În ce situație o femeie își poate ... manole silviu manole silviu Violență conjugală. În ce situație o femeie își poate părăsi domiciliul împreună cu fiul minor, fără să pună în pericol tutela copilului minor? (vezi toată discuția)
Violență domestică si verbală asupra soției si copilului Stella_Daniella Stella_Daniella Ok, doresc sa părăsim domiciliul conjugal, cine ne ajuta sa ne fie permisa părăsirea locuinței cu tot ce inseamna minimul necesar de a o lua de la capăt ... (vezi toată discuția)
Obtinere ordin de protectie împotriva sotului ! in 2017 am fost ... Ledoasa Ledoasa Obtinere ordin de protectie împotriva sotului ! In 2017 am fost injunghiata in gât de sotul meu ! A fost condamnat la 6 ani de detentie pt.tentativa de omor ... (vezi toată discuția)