Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament Cumparat in anii 90
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament Cumparat in anii 90

Buna seara , am cumparat un Apartament in anii 90 si l-am trecut pe sora mea pentru ca eu am cetatenie straina si nu puteam atunci sa-l trec pe numele meu . intre timp a decedat cumnatul meu , eu vreau sa-mi trec apartamentul pe nume si nu reusesc . Sora mea mai are un apartament al ei si nu a facut taxa de succesiune dupa Decesul cumnatului si nici intabularea Apartamentului ei , cum pot trece Apartamentul pe numele meu fara Taxa de Succesiune ce sfat i-mi puteti da Multumesc
Buna seara,
Dupa dezbaterea succesiunii sora va va poate dona sau vinde acel imobil.
Faptul ca ea si dumneavoastra afirmati verbal ca este achizitionat cu banii dumneavoastra nu are valoare juridica.
Pana la dezbaterea succesiunii acel imobil apartine fie surorii fie familiei compusa din sora dumneavoastra si sotul ei, daca era casatoriata cand a fost achizitionat.
ALTA SOLUTIE LEGALA NU EXISTA!
Multumesc , deci cu alte cuvinte daca ea nu face succesiunea (are 2 fiice) pot pierde Apartamentul?
Multumesc