avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz,somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz,somaj

Buna ziua,
In cazul in care esti concediat conform articolului din subiect,dar in cele 12 luni ai o intrerupere de o luna,beneficiezi de somaj?
Mai exista cadru legal ca in preaviz sa lucrezi doar jumatate din timp,iar in cealalta sa iti cauti de munca?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: dorintanase2005 , utilizator 15:43, 19 Noiembrie 2019
1. Stagiul de cotizare pentru somaj este de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei de depunere actelor la somaj.

2. Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.
Ultima modificare: Marți, 19 Noiembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul muncii Daniel4893 Daniel4893 bn ziua mi se desface c de munca cu art 65 din legea 53 din 2003 pot intra in somaj trb sa mai stau la munca 20 zile dupa notificare sau 20 zile cu cate 4 ore ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj aniko85 aniko85 Buna ziua! Va rog sa-mi ajuta cineva cu un raspuns! Sunt in urmatoarea situatie: Sunt angajata din 7iunie 2010 pana la 30iunie 2012 cu timp partial (4 ore pe ... (vezi toată discuția)
Notificare preaviz desfacere contract de munca. Danbossu Danbossu Buna ziua. As dori sa stiu daca este legal sa primesti o notifacare de preaviz in data de 04.07.2016 dar sa isi faca efectul cu 01.07.2016 (vezi toată discuția)