Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz,somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz,somaj

Buna ziua,
In cazul in care esti concediat conform articolului din subiect,dar in cele 12 luni ai o intrerupere de o luna,beneficiezi de somaj?
Mai exista cadru legal ca in preaviz sa lucrezi doar jumatate din timp,iar in cealalta sa iti cauti de munca?
Multumesc
1. Stagiul de cotizare pentru somaj este de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei de depunere actelor la somaj.

2. Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc