avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Am poprire pe salariu se mai adauga dobanzi/penalitati la suma datorata stabilita de instanta.
Ultima modificare: Marți, 19 Noiembrie 2019
nicu2769, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 18:05, 20 Noiembrie 2019
Este posibil să vă calculeze și penalizări pe fiecare zi de întârziere.
Citiți cu atenție contractul de credit, și vedeți ce clauze conține.

Instanța nu cred că v-a stabilit o sumă, ci a încuviințat creditorului dreptul la executare silită.
Executorul judecatoresc, la solicitarea creditorului, va putea actualiza debitul datorat.
A fost stabilita suma datorata plus dobânda la credit
A fost stabilită acum o sumă, dar probabil v-a somat să o plătiți toată într-o zi. Cum nu ați avut de unde, vă poprește rate lunare din salariu.

Astfel, este posibil ca creditorul să ceară penalități de până la 0,20% pentru fiecare zi de întârziere.

Dobânda e una, și penalizarea e alta.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Noiembrie 2019
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita prin poprire continuata dupa plata intregii creante LYVIAM LYVIAM Intrebarea mea este: daca suma unei executari silite este in cuantum de 4000 ron (conform Tribunalului, decisa deja de INSTANTA DE JUDECATA ca fiind ... (vezi toată discuția)
Executor si penalitati marianmarianc marianmarianc buna ziua. poate cineva sa-mi spuna daca stie cat de mari sunt penalitatile in cazul in care ajung la executor.poate pune penalitati dupa bunul plac ?daca ... (vezi toată discuția)
Executare silita Danielasicristi Danielasicristi Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru a iesii dintr-o situatie neplacuta. Am luat un credit de nevoi personale acum 7 ani, am platit vreo 4 ani, ... (vezi toată discuția)