Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Am poprire pe salariu se mai adauga dobanzi/penalitati la suma datorata stabilita de instanta.
nicu2769, utilizator
Este posibil să vă calculeze și penalizări pe fiecare zi de întârziere.
Citiți cu atenție contractul de credit, și vedeți ce clauze conține.

Instanța nu cred că v-a stabilit o sumă, ci a încuviințat creditorului dreptul la executare silită.
Executorul judecatoresc, la solicitarea creditorului, va putea actualiza debitul datorat.
A fost stabilita suma datorata plus dobânda la credit
A fost stabilită acum o sumă, dar probabil v-a somat să o plătiți toată într-o zi. Cum nu ați avut de unde, vă poprește rate lunare din salariu.

Astfel, este posibil ca creditorul să ceară penalități de până la 0,20% pentru fiecare zi de întârziere.

Dobânda e una, și penalizarea e alta.
Dapix, utilizator