avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident

Buna seara. Aseară am avut un accident cu victima pe trecerea de pietoni. Victima din pacate a decedat. Era o vreme ploioasă,noapte. Victima s.a ferit de masina care mergea paralel cu mine si a iesit in fata mea si nu am avut reacție. Ce consecinte sunt cu mine acuma ?
Cel mai recent răspuns: Rssjrr , utilizator 19:00, 4 Martie 2022
Se va deschide un dosar penal pentru ucidere din culpă, care va fi instrumentat de parchet.
După emiterea rechizitoriului, dosarul va merge la instanță, unde se va judeca fapta comisă.
De regulă, în astfel de situații se aplică pedeapsa închisorii cu suspendarea sub supraveghere a executării.
Daunele materiale și morale le va plăti asigurătorul în baza poliței RCA.

În mare cam asta e. Detaliile depind de particularitățile cauzei și împrejurările concrete în care a fost comisă fapta.
Durata întregului proces (urmărire penală + faza de judecată) poate varia în funcție de locul unde s-a comis fapta și depinde de încărcătura de la parchet și de la instanța de judecată locală.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Noiembrie 2019
Patrick_, utilizator
Se v-a dispune efectuarea unei expertize pentru stabilirea împrejurarilor producerii accidentului de circulație, aveti dreptul sa va angajati expert parte.
Eu aveam undeva la 60km/h în localitate. Nu s.a solicitat expertiza,se va face doar din poze. Sunt vinovat. Are rost sa fac eu expertiza ?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se v-a dispune efectuarea unei expertize pentru stabilirea împrejurarilor producerii accidentului de circulație, aveti dreptul sa va angajati expert parte.

Se va face si expertiza.
Daca accidentul a avut loc pe trecerea de pietoni este extrem de greu sa scapati nevinovat.
La o prima vedere nu ar parea sa aveti sanse dar cazul poate fi analizat de avocat in cele mai mici detalii pentru a va lamuri cat mai clar.
Pot exista anumite detalii care sa va ajute.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Noiembrie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Sunt constient ca nu voi scapa nevinovat...dar din experienta dvs. care ar fi pedeapsa finală? Si mai am o intrebare: avocatul mi.a recomandat sa prelungesc dovada permisului de conducere stiind ca procesul va dura mult. Daca prelungesc va avea efevt negativ asupra mea la proces?
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se va face si expertiza.
Daca accidentul a avut loc pe trecerea de pietoni este extrem de greu sa scapati nevinovat.
La o prima vedere nu ar parea sa aveti sanse dar cazul poate fi analizat de avocat in cele mai mici detalii pentru a va lamuri cat mai clar.
Pot exista anumite detalii care sa va ajute.

Alte discuții în legătură

Accident, cerere permis pana la solutionarea dosarului prede prede Pot face vreo cerere sa iau permisu pana la solutionarea dosarului daca mi sa intocmit dosar penal in urma unu accident cu victima?mentionez ca sunt sofer de ... (vezi toată discuția)
Accident rutier mortal dodo2009 dodo2009 Buna ziua Va expun cazul unui prieten si va rugam sa ne ajutati cu raspunsuri. Ruda prietenului meu a fost accidentata mortal cand traversa strada. Politia ... (vezi toată discuția)
Dosar de dauna adiram adiram in luna martie sotia mea a avut un accident de circulatie ( in care este nevinovata conform procesului verbal incheiat de politie) in urma caruia a suferit o ... (vezi toată discuția)